Problem med ljudkort, nyköpt dator.
Nu är det så att jag köpt en ny dator från Komplett (http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=323200)
Jag installerade alla drivrutiner som ingick till datorn.
Ljud/Grafik/Modekort
och allt sånt.
Sen installerade jag Ventrilo Old Client och märkte att min röst var "Robot" och efter 2h förgäves ändrade inställningar så kom min polare med en lysande idé att jag skulle avinstallera ljudkort och testa en av hans drivrutiner istället.
När jag avinstallerat och installerat det andra fungerade ljudet fortfarande inte.
Men efter jag pillat ett tag, och fortfarande inte kunnat få tillbaka ljudet så fick jag panik och försökte installera in de gamla drivrutinerna igen, trots att det var robotröst i Ventrilo.
Då kom ett varningsmedelande fram som det stod följande på:
Misslyckad installering av av Realtek HD Ljuddrivkrets (Audio Driver)!!
Och även när jag testade att installera den vägen då ett litet popup fönster kommer upp i högrahörnet där det står att Ny maskinvara hittat och installera den vägen, där det kom upp ett liknande varningsmedalande som det stod att installation misslyckades av någon anledning och att jag skulle testa med min CD-Skiva som ingick vid köp istället.
Nu har jag största paniken för att få igång ljudet på något sätt, helst genom att undvika att sätta in nytt Ljudkort.
Jag har förövrigt: Audio Device on High Defenition Audio Bus
Och drivrutinerna som ingick hette:
Realtek High Defenition Audio Driver R1.71
I Enhetshanteraren är det (!) Utropsmarkerat över den delen som heter:
Audio Device on High Defenition Audio Bus
Och jag har även Windows XP Home Edition UTAN SP2/3
Om någon vet vad jag kan göra för att lösa problemet så skriv, undvik onödiga kommentarer kring att jag inte har SP2/3.