vcoren eller temperatur mest skadligt för prolle? e2180

Permalänk
Medlem

vcoren eller temperatur mest skadligt för prolle? e2180

Ja, undrar vad som skadar processorn mest. Har nu skaffat en lite bättre prollefläkt än stock till min e2180 vilket sänkte loadtemperatur med cirka 15 grader i full då jag har den klockad till 3.2 ghz. Undrar om jag kan öka vcoren upp nånstans till 1,5v utan att prollen blir skadad. För det verkar som att nåt dylikt ska krävas för att den ska kunna klockas hårdare. Temperaturen tror jag inte kommer landa på över 65 grader, nu är den på 53 i full load. Mycket tacksam för svar. Mvh Petter

Visa signatur

e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.

Permalänk
Medlem

högre vcrore är den främsta orsaken till högre temperaturer, lyckas du leda bort värmen kan du höja vcore
moderna processorer är dock inte lämpade för att leda bort värme tillräckligt snabbt när vcore väl börjar krypa markant över toleransnivåerna

Visa signatur

Ryzen 3700X | Asus X570-F | 32GB Kingston Fury Renegade | Asus Strix GTX 1060 6GB | Fractal Design R6C | Noctua NH-D15 | Corsair RM650x | 6TB SSD av varierad kvalisort | Asus VG279QM | Ducky One 2 | CM MM720

Permalänk
Medlem

Vcore är mer skadligt än hög temp. En CPu tar itne mer skada av värme bar för den går i 4Ghz istället för 3Ghz. har ingen markant betydelse. Värme skadarvid höga tempraturer, 80+ minst oftast itne föresne 95-110C dock lite onödigt höga temps därav oftast recomenderas kontinuerliga temps på säg 80-85C. Observera att itnel bland annat anger Case temp (mitt på hisens åvansida) så case temp på 73C max enligt intel betyder ju avsevärt ögre tempratur på kärnorna men den tempskilnaden har itnel redan tat medi beräknigarna då den mer eller mindre är kosntant. Säg 20C kanske så 93C där då core temp max. E8XXX har väl TJ max på 95C innan dom trottlar så.

Det som allstar värme är ju elektronerna som tar sig fram igenom chipet. Det beror påatt dom krockar med atomerna, kislet då och andra matrial dopade in i kislet.

Precis som i en glödlampa alltså där elektronerna krockar i den tunna metal tråden och därmed alstrar värme som öra tt tråden börjar glöda och avge fotoner (ljus).

All effekt som stopaps in i processorn blir värme så 60W in 60W avgiven i värme.

Värme är atomer i rörelse så det inebär att när elektronerna färdas igenom chipet så sätter domatomerna i rörelse då dom koliderar och hopapr mellan atomerna.

Detta är vad som är skadligt med för hög späning. Högre spänning inebär att atomerna rör sig mer och för mö kräm så börjar matrialförändrigar ske. Chipet bryts ner mer eller mindre.

Du kan kyla hur mö du vill men energin som stopaps in avges oavset i samma mängd. Sålänge du inte har ett superledande chip då men föga osanolikt då det kräver säkert ett par hundra minus för å bli superledande

Så mer kräm alltså ökad spänning är det farliga för en processor. Tempraturern vill man hålla nere delvis för det krotar livslägd men i pracktiken rätt irelevant dåen processor lätt hållre 10+ år även om den är 80C. Primära anlednigen är att en kallare processor där atomerna rör sig mindre swhitcahr transistorerna snabbare villket tillåter högre frekvenser.
Därför man kör LN2 vid extrema clocknigar.

Permalänk
Medlem

tackar tackar för svaren speciellt pa1983, även om jag inte hängde med riktigt så var det grymt att du gav ett så utförligt o detaljerat svar! hm, så om jag skulle sitta o köra e2180:n i 1,5v, finns det risk att den typ, ja, smälter, eller nåt?...om den håller nåt år mindre gör ingenting, vill att den ska hålla i minst ett år o gärna längre, men vill helst inte skada brädan då jag vill ha kvar den för uppgradering. en ds3 p35 från gigabyte

Visa signatur

e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.

Permalänk
Medlem

smäller gör den nog inte

Citat ur E2000 datablad.

Citat:

2.6.1 Absolute Maximum and Minimum Ratings
Table 4 specifies absolute maximum and minimum ratings only and lie outside the
functional limits of the processor. Within functional operation limits, functionality and
long-term reliability can be expected.
At conditions outside functional operation condition limits, but within absolute
maximum and minimum ratings, neither functionality nor long-term reliability can be
expected. If a device is returned to conditions within functional operation limits after
having been subjected to conditions outside these limits, but within the absolute
maximum and minimum ratings, the device may be functional, but with its lifetime
degraded depending on exposure to conditions exceeding the functional operation
condition limits.
At conditions exceeding absolute maximum and minimum ratings, neither functionality
nor long-term reliability can be expected. Moreover, if a device is subjected to these
conditions for any length of time then, when returned to conditions within the
functional operating condition limits, it will either not function, or its reliability will be
severely degraded.
Although the processor contains protective circuitry to resist damage from static
electric discharge, precautions should always be taken to avoid high static voltages or
electric fields.
Datasheet 17
Electrical Specifications
Table 4. Absolute Maximum and Minimum Ratings
Symbol Parameter Min Max Unit Notes1, 2
VCC Core voltage with respect to VSS –0.3 1.55 V -
FSB termination voltage with
VTT –0.3 1.55 V -
respect to VSS
See See
TC Processor case temperature °C -
Chapter 5 Chapter 5
TSTORAGE Processor storage temperature –40 85 °C 3, 4, 5
NOTES:
1. For functional operation, all processor electrical, signal quality, mechanical and thermal
specifications must be satisfied.
2. Excessive overshoot or undershoot on any signal will likely result in permanent damage to
the processor.
3. Storage temperature is applicable to storage conditions only. In this scenario, the
processor must not receive a clock, and no lands can be connected to a voltage bias.
Storage within these limits will not affect the long-term reliability of the device. For
functional operation, refer to the processor case temperature specifications.
4. This rating applies to the processor and does not include any tray or packaging.
5. Failure to adhere to this specification can affect the long term reliability of the processor.

Vcore är max 1.55V allt över eller under annser intel troligen komemr skada processorn och allt utanför spec fast inom min och max annser dom kommer reducera livslägden på den.
Sedan vad det inebär i pracktiken är olika från CPUtill CPU men oftast brukar det vara rätt lugt å hålal sig inom min och max dom anger. Nortwood var bra exempel på en CPu som inte mådde bra av för mö kräm.

Blev iget bra citat av intels manual från PDF:et men det kan du ananrs tanka här.
http://download.intel.com/design/processor/datashts/316981.pd...
Ligger under pungt 2.6.1

Permalänk
Medlem

Ok, det låter ju bra. Du får hojta till om jag blir jobbig nu med alla mina noobfrågor men tycker detta med att klocka e grymt kul men vill inte förstöra nåt av hårdvaran...så nu kommer lite fler frågor

Har sett att så låg Vcore är nåt folk vill åt i klockningen, bortsett från livslängd på prollen, är det för att det drar en massa massa dyr ström?

Sen undrar jag också en annan grej, såg i en annan tråd att man blev rekommenderad att öka volten till ddr, fsb och mch på ds3 ep35an vid klockning. Det finns i bios på ddr ganska många plus, på fsb +1, +2 o +3, på mch också +1, +2 och +3. provade öka alla +1 för att se om det blev stabilare, det blev det inte. nu har jag d på +2, alla. Tror du det kan vara skadligt för hårdvaran o/eller minnena? minnena e corsair xms2 6400...

Visa signatur

e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.

Permalänk
Medlem

+0.05 brukar det la vara i alal fall på mitt DS4.

Vet inte hur det är på DS3 men DS4 ska bli rätt jummet å clocka sämmre med +0.25V på både fsb och mch sammtidigt då kylnigen inte redigt pallar med. Tror 1.4 eller .145V är standard för P35 men för mig mitt DS4 har 1.5V standard eller nåt sånt jag läste när jag gogglade. Kör +0.05 annars får jag 1x pci-e buggen vid clockning villket är midnre nice på grafikkortets prestanda.

man höjer ju bara om man behvöver inte annars.
Somalltid. utanför spec så är det väl lågsicktigt skadligt ja men hur låg tid det tar är ju relevant med. förkrotar man en cpu från 15 årtill 10 år så är det ju skit samma lika dant till 5 år men 1 år kanske inte är så kul.

Minnena bör du ju mata med avsed spänning och 1.8V är standard för DDR så ska dom ha tex 1.9V enligt tillverkaren s ska man ge +0.1V på vmem.

mer efter behov om man kör dom utanför spec. Men över 2.2 skulle jag inte rockomendera då det blir bra jummet om minnena.

Folk udnerclockar för att det drar avsevärt mindre kräm ja. En halvering i frekvens halverar strömförbruknigen vid en given last.

men säkna spännigen ger avsevrt reducerad effektförbrukning.

Fins en formel för å räkna ut precis hur mycket mer eller mindre en CPU drar om man vet vad den drar vid et givet tillfälle orginal. Tex full laod eller idel vid typisk strömföbrukning.
Vill minnas att formelen var följande. Räknade ut den efter att ajg studerade intel och AMD datablad och gämförde effekten samma typ av kärna drog vid olika frekvenser och spänningar så som K6-2 och Petium 3 då dom var betydligt bättre specefierade på sin tid vad dom facktiskt drog vid full last teoretiskt både i effekt och och angiven max ström. Vcore och max ström förburikningi Amper bör bli samma som angivna effekten villket oftast var fallet för i databladen till skillnad mot nu då dom anger TDP värden mm. Typiska förbruknigar vid normalt användande villket inte säger nåt om vad processorn rent teoretiskt skulle kunan förbruka villket är lätare å räkna på. Men man kan räkna på TDP numera då det är det närmsta man kan komma ett pracktiskt eller teoretsikt värde. Alternativt kolla vad max strömförbruknigen är å ta å gångar det med spännigen den ska ha och det brukar bli en 30% mer än TDP i många fall. Specielt för intel. Men det varigerar som sagt från model till model. Många har samma TDP. För angav s altlid varge individuel model vad den teoretiskt kunde dra.

Formlen i fråga i alla fall.
Vet att andra överclockare använde samma formel för i tiden säg runt 1999-2001.
Då angavs ofta C/W värdet för flänar med. Alltså hur myckt tempraturen stiger med flänsen och fläkten i fråga för varge tillförd Watt. C/W värde på 0.28 betyder 0.28C tempökning för varge Watt. p åså vis kunde man räkna ut en ungifärlig tempratur processorn borde ha emd den givan flänsen och meden given luft tempratur som användes för att kyal flänsen.

W2 = W1(F2/F1)((V2/V1)²)

W1 äreffekten processorn drar enligt specefikationerna.
W2 är nya Effekten
F1 är frekvensen orginal
F2 är frekvensen man vill köra
V1 är standard spännigen
V2 är nya spännigen

Formlen fungerar både för över och underclockning så spelar igen större roll.
Formlen går ju och ändra om man är ducktig på matte så man istället kan sätta in önskad efekt och önskad Vcor tex och få ut den givna frekvensen vid den spänning och effekt man vill att den som msät ska dra. Dock är ajg inte så jävla bra på matte glömt det mästa hehe.

Permalänk
Medlem

tack mannen, du är ju hur grym som helst på detta! håller nu på o primestestar prollen med 1,475 i vcore, 340*10. verkar som jag inte fått världens bästa ex av e2180:n då många når samma frekvens med mycket mindre i vcore, men jag klagar inte har inte på datorn hela tiden så det gör inte så mycket om den drar lite mer i ström...men nån räkning på flera tusenlappar vill jag inte få, då klockar jag ner den igen! stort tack för all hjälp o ha en fortsatt trevlig helg!

Visa signatur

e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.

Permalänk
Medlem

Se till å ha på EIST bara. Vcore förbli den samma idel med då villket är bra för klocknigen då man inte riskerar för låg vcore idel. Det bästa hade kanske vart möjligheten att ställa vcore själv för olika multiplicerare men så är inte fallet. Plus att det blivit svårt å stabilitetstessta. Eller ja manuelt ställa multipliceraren till den givna då å vcoren på önsktat värde åprimat den 24h på alla multiplicerarna den stödjer.

men som sagt iget som stödjs via EIST eller nåt mobo vitt jag vet. Bara nåt som diskuterats i OC forum som en smidig funktion för att kunna clocka liak bra men ändå få ner förbruknigen under lägre laster eller idel.

Sedan kanske inte dom billigare E1XXXo ch E2XXX medflera stödjer speedstep via EIST. Dock iget jag kollat.

men gör dom det så reckomenderar jag det på i så fall så sparar det lite kräm idel.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av pa1983
Folk udnerclockar för att det drar avsevärt mindre kräm ja. En halvering i frekvens halverar strömförbruknigen vid en given last.

men säkna spännigen ger avsevrt reducerad effektförbrukning.

Ja det har du rätt i. Det bästa med att halvera frekvensen är ju att kretsen ofta kan undervoltas också så tillsammans med det så drar kretsen betydligt mindre än hälften av det den drar i dubbla frekvensen. Dock finns det väl en undre gräns för spänning då man inte kan minska spänningen ytterligare oavsett hur låg frekvensen är.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av pa1983
W2 = F1(F2/F1)((V2/V1)²)

W1 är effekten processorn drar enligt specefikationerna.
W2 är nya effekten
F1 är frekvensen orginal
F2 är frekvensen man vill köra
V1 är standard spännigen
V2 är nya spännigen

W2 = W1*(F2/F1)*(V2/V1)² ska det väl vara? Men det visste du nog redan.

Visa signatur

AMD Ryzen 5 3600 | 4x8GiB 18-20-16-36-52-2T DDR4-3400 | MSI B450-A Pro Max AGESA 1.2.0.7 | Sapphire RX 480 Nitro+ OC 8GiB | Crucial MX500 500GB | WD10EADS 1TB | WD10EAVS 1TB | Samsung 850 EVO 500GB | Scythe Kamariki 4 450W

Permalänk
Medlem

"Vcore är max 1.55V allt över eller under annser intel troligen komemr skada processorn"

Vaddå allt under? Så 1,3V kommer skada processorn?

Visa signatur

Intel Core i9 9900K@ 5,2Ghz (Noctua NH-D15) | Asus ROG Maximus Xi Hero Z390 | Corsair Vengeance 16GB DDR4 2666Mhz | MSI GeForce RTX 3080 10GB GAMING X TRIO | EVGA Supernova G2 750W |

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Saodie
"Vcore är max 1.55V allt över eller under annser intel troligen komemr skada processorn"

Vaddå allt under? Så 1,3V kommer skada processorn?

nej, han måste ha råkat skriva fel. Man ska ha så låg vcore som möjligt, vilket jag inte bryr mig så mycket om. Har du bara prollen sval så kan du höja en bra bit över Intel MAX. Jag hade tex 1.808vcore på min Q6600 i typ 8månader, och max enligt intel låg på 1.55v. Nu har jag E8400 och har den 1.568vcore 24/7, och max enligt intel är 1.36875 typ.

Visa signatur

E8600@4.57ghz 1.416vcore(vattenkyld, (XSPC edge acrylic cpublock), (Swiftech MCR-220 tank och radiator) (Laing Vario D5 pump) | Asus P5E x38 flashad till Rampage Formula 0601 bios x48 | 1024x4 MB 1200MHz 4-5-4-15 Kingston hyperX PC9600 |Gainward GTX280 @ 722c / 1500s / 1290mem | Asus SupremeFX II | Antec Truepower Quattro 850W 64A | samsung syncmaster 957p | Razer copperhead

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av m3tr0
W2 = W1*(F2/F1)*(V2/V1)² ska det väl vara? Men det visste du nog redan. [/B]

Om du hade vart med på mattelektionerna så hade du vetat att uteblivet tecken mellan paranteser alltid inebär att det är gånger som gäller.
Så nej ja har inte glömt nåt bara du som inte kan just den mattereglen. Fråga din lärare.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av wekktor
nej, han måste ha råkat skriva fel. Man ska ha så låg vcore som möjligt, vilket jag inte bryr mig så mycket om. Har du bara prollen sval så kan du höja en bra bit över Intel MAX. Jag hade tex 1.808vcore på min Q6600 i typ 8månader, och max enligt intel låg på 1.55v. Nu har jag E8400 och har den 1.568vcore 24/7, och max enligt intel är 1.36875 typ.

Nej jag skrev inte fel. Kanse var otydlig dock men allt över eller under min/max annser intel vara permanent skadligt kortsicktligt och allt utanför det angivna för processorn fast inom min/max annser intel lågsicktligt är skadligt.

Och max för intel E8XXX är 1.45V inte 1.36875. läs intels PDF isället.

Symbol ______ Parameter _______________________ Min __ Max ___ Unit ___ Notes1, 2
VCC _______ Core voltage with respect to VSS _____ –0.3__ 1.45 ___ V ____________ -

VSS = (Ground, alltså 0V)
E8000/E7000 specifikations datablad
http://download.intel.com/design/processor/datashts/318732.pd...

Läs det istället för å psota felaktiga uppgifter.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av pa1983
Om du hade vart med på mattelektionerna så hade du vetat att uteblivet tecken mellan paranteser alltid inebär att det är gånger som gäller.
Så nej ja har inte glömt nåt bara du som inte kan just den mattereglen. Fråga din lärare.

Det du skrivit fel var F1 istället för W1, vilket var just vad som var skrivet med fetstil för att ändringen skulle märkas.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av pa1983
permanent skadligt kortsicktligt [sic]

snygg motsägelse

Visa signatur

Ryzen 3700X | Asus X570-F | 32GB Kingston Fury Renegade | Asus Strix GTX 1060 6GB | Fractal Design R6C | Noctua NH-D15 | Corsair RM650x | 6TB SSD av varierad kvalisort | Asus VG279QM | Ducky One 2 | CM MM720

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av twit
Det du skrivit fel var F1 istället för W1, vilket var just vad som var skrivet med fetstil för att ändringen skulle märkas.

snygg motsägelse

Korrigerat. * var det jag noterade och ja det skulle vara W1. Men faktum kvarstår att man inte skriver * vid parenteser antingen det är 2st jämte varan eller bara en.
Tex skriver du följande 5(5) och slår det på en texas kalkylator eller annan räknare eller i matteprogram på datorn så kommer det ge svaret 25.

* är överflödiga
W2 = W1*(F2/F1)*((V2/V1)²)

Detta ger precis samma resultat. man kan tex lägga in formeln i Exel om man vill frå smidigt ändra värden å få ett resultat.

W2 = W1(F2/F1)((V2/V1)²)

Såg att formlen fans i OC FAQ:n på swec så verkar som fler fått händerna på den.
Inte så välkänd skulle jag vilja påstå. Sett den en gång på overclockers.com efter jag själv räknade ut den utifrån intel och amd datablad med exakta specifikationer på effektförbrukning med olika spännigar på samma typ av kärna. Men detta är typ 8 år sedan.
Såg som sagt nån som gjort en artickel där han också använde samma formel nån vecka efter jag listade ut den. Men som sagt den dyker upp på forum i bland.

Sedan vet jag inte vad du menar med motsägelsfullt. Ricktat mot mig? Eller mot intel?
Postar åter igen ett utdrag ur specifikations databladet för E8000/E7000 serien processorer och markerat med fet stil vad intel anser om skillnaderna mellan att hålla sig utan för spec men inom deras min och max värden och vad dom anser om att å utanför spec och även utanför min och max.

Citat:

2.6.1 Absolute Maximum and Minimum Ratings

Table 3 specifies absolute maximum and minimum ratings only and lie outside the
functional limits of the processor. Within functional operation limits, functionality and
long-term reliability can be expected.

At conditions outside functional operation condition limits, but within absolute
maximum and minimum ratings, neither functionality nor long-term reliability can be
expected. If a device is returned to conditions within functional operation limits after
having been subjected to conditions outside these limits, but within the absolute
maximum and minimum ratings, the device may be functional, but with its lifetime
degraded depending on exposure to conditions exceeding the functional operation
condition limits.

At conditions exceeding absolute maximum and minimum ratings, neither functionality
nor long-term reliability can be expected. Moreover, if a device is subjected to these
conditions for any length of time then, when returned to conditions within the
functional operating condition limits, it will either not function, or its reliability will be
severely degraded.

Så bara upp till dig att göra en tolkning av vad intel annser om saken.

Permalänk

jag kör min i 1.5v 24/7 har gjort det sen i september så det ska nog inte vara några problem!

Visa signatur

WS: E6550@3710mhz True | Gigabyte GA-P35-DQ6 | 2048mb Corsair XMS2 1060mhz 5-5-5-15 | Sapphire HD4850 512mb 720/2200 | Wd 250gb | Corsair TX 750W | Samsung Syncmaster 959NF |

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av JOMBAHEHE
jag kör min i 1.5v 24/7 har gjort det sen i september så det ska nog inte vara några problem!

Det framgår ju som sagt inga exackta tider i intels dokument av uppenbarliga anlednigar. Olika mö vcore betyder ju olika livslägder i kombination med andra facktorer som hög eller låg temp under levandestiden och rippel mm och så klart ren slump. Så är nog nästan omöjligt å veta livslägden förens den börjar visa symtom. Tecken på föråldrande är som sagt att den blir ostabil efter ett tag. Går å upptäcak med tex prime 95 om den vart stabil innan. Märks Oftast med om den ej klarar stock settings. Detta var typiskt Nortwood processorer som fick för mö Vcore för länge.

Så nog rätt individuelt.

Permalänk
Medlem

Det gamla "Live fast-Die young" kanske passar i sammanhanget?

Visa signatur

*.*

Permalänk
Permalänk
Medlem

Jag sitter på en E6550 på 2.33GHz som inte är klockad för tillfället. Grejjen är att min core temp på båda ligger runt 65C på 100% load, Min fråga är den är inte det lite väl högt för en oklockad burk? och vad kan jag göra för att få ner den tempen?. För klockar jag bara lite så hamnar ju tempen lätt på runt en 70-75C.

Är inte så extremt insatt i det hela heller så ni får ursäkta men är tacksam för svar.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av tHiD
Jag sitter på en E6550 på 2.33GHz som inte är klockad för tillfället. Grejjen är att min core temp på båda ligger runt 65C på 100% load, Min fråga är den är inte det lite väl högt för en oklockad burk? och vad kan jag göra för att få ner den tempen?. För klockar jag bara lite så hamnar ju tempen lätt på runt en 70-75C.

Är inte så extremt insatt i det hela heller så ni får ursäkta men är tacksam för svar.

Ja det är ganska högt men inte skadligt.
Min klockade E6600 (3ghz) går sällan över 60c med standard kylaren.

Visa signatur

<3

Permalänk
Medlem

Nej skadligt är det ju inte men värre om man har tänkt att klocka, Vad finns det man kan göra åt det?, Har mer än bara orginal kyl i burken så resten e kanon när det gäller temp, Det är just core tempen som skjuter i höjden.