Permalänk

Vad ska man välja för vattenylning?

Hej.

Jag har tänkt att börja använda vattenkylning och vet inte riktigt vad jag ska ha, är inte så haj på vattenkylning. Jag har läst lite på sweclockers och hitta lite saker och jag undrar om det är bra?

www.alphacool.com:

http://www.alphacool.com/shop/Complete-sets/Starter-Set-Eheim...

eller

http://www.alphacool.com/shop/Complete-sets/Starter-Set-Eheim...

www.aquatuning.de:

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2196_Innovate...

eller

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p2084_360er-Ko...

www.vcore.dk:

http://www.vcore.dk/shop/swiftech-h20-220-apex-1304p.html

Dessa har jag kollat lite på och jag undrar om några av dessa paket är bra eller om man ska köpa delar separat ?
Jag har en budget runt 2500 kr.
jag har tänkt att kyla cpun enbart men jag vet inte riktigt än. Jag har en Q9450 och ett XFX 790i ultra moderkort. Jag vet inte riktigt vad jag ska ha för komponenter till SB och NB och kylningen som sitter runt cpun.

Tacksam för hjälp

Nån kanske skulle kunna hjälpa mig sätt ihop ett bra paket för 2500 cirka?

Permalänk

Personligen skulle jag ha köpt det sista paketet från vcore!

Om kylaren är bra eller dålig vet jag inte men det kan du ju googla på, det enda onödiga som följer med är den där gröna vätskan som är totalt onödig!

D5 pumpen är lite skrymmande men otroligt bra, du ska ha utrymme uppåt i lådan.

Det är otroligt smidigt med "vanliga" slanganslutningar på grejorna isf. de där urdåliga pneumatikkopplingarna från 70-talet som man ska skruva fast slangarna med. Man blir verkligen låst med en viss slangstorlek på dom!

Se verkligen till att du kan ha samma slangdimension på alla grejor annars får du använda många adaperlösningar och kopplingarna är inte billiga!

Permalänk

okej, tack för svar.

Jag gogglade lite på kylaren från vcore och den har fått bra kritik så den borde vara bra. Jag tror det blir den, ska inte köpa ännu.