Permalänk

datorn dör

Hej

Är semi-noob när de gäller sådant här.
kan bygga ihop en dator med manual som hjälp men är väll allt.
köpte detta

Asus P5KC iP35 4DDR2-DIMM
Intel Core 2 QUAD Q6600 2.4GHz 8MB
Arctic Silver 5 Premium Thermal

Och beställde att butiken skulle sätta ihop det.
hade inga problem ett tag. Men om jag har på datorn en längre tid så total fryser datorn eller blåskärmar och dör.
Tänkte inte så mycke på det
"kan ju hända"
men tröttnade efter 3:e gången
och körde speedfan programmet som visade typ
core0 46
core1 40
core2 39
core3 45
på idle
och när jag spelade
((wow)) plus hade msn igång
så gick cpu användingen upp till 20%
och värmen på alla cores ökade med ca 4-5
och sakta blev lite högre.
så tänkte att 50-53'C är högt men inte så pass att datorn ska slå av eller hänga sig. men läste sedan att man ska lägga på typ 15*C då blev de genast en annan sak.

läste lite att de kunde överhettas om kylaren inte är riktigt emot processorn ((logiskt nog)) och att någon löst problemet med att ha på lite mer kylpasta. Gjorde detta och det blev lite bättre men inte mycket.
Därimot tog jag inte bort den gammla kylpastan, ska man göra det?

Använder orginal kylningen som följde processorn och oklockat.

och jag antar att om core går upp i ca 69-71 grader så är det logiskt att den kan hänga sig eller slå av helt. värmen ska nog inte vara mer än kanske 60 max.

Va ska man göra?

Just de. har thermalake skull chassit från en gammal dator med dessa grejer i. och har 8800gts grafikkortet + 4gig ram i win XP.

är knappt nå damm i chassit alls. men kan inte ha chassit öppet eftersom ja har en jäkligt nyfiken katt. och katt + moderkort är inte en bra kombination.

Ska man vänta en viss tid innan man slår på datorn efter att man satt på kylpastan? för jag hade på extra kylpasta sedan tröck dit kylningen och körde igång datorn direkt
((otålig av mig))

btw:
har inga speciella verktyg eller sådant utan kör med det vanliga hemma grejerna jordad offc.

Permalänk
Medlem

Låter som du måste höja spänningen till minnena höj den till 2,1v eller +0,3 beroende på hur det ser ut i din bios.

Lycka te.

Visa signatur

i7 3770K | Asus 77-pro | 16GB Corsair | Gigabyte 290X | Corsair Force 120GB SSD |

Permalänk
Vila i frid

Om du har 4 stycken DDR2 installerat kan du behöva öka på vDDR ett par snäpp från 1.8 volt till 2.1 i BIOS. Mät cpu-temperaturen med REALTEMP och inget annat.

Permalänk

ja har
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=312367
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=312367
dessa minnen
lite osäker på var i bios jag hittar hur man ändrar de där
men allt är "default" så får kolla på de
och ladda hem realtemp

sorry för noob kommentarer och frågor, men man måtse ju börja någonstans.

Permalänk
Medlem

Helt rätt klart alla måste få börja någonstans fast stämmingen på detta forum är inte sådant. Men ska göra mitt bästa för att ändra på det, självklart ska vi hjälpa varanadra. Kolla instruktionsboken till moderkortet om du är osäker,står garanterat med.

Visa signatur

i7 3770K | Asus 77-pro | 16GB Corsair | Gigabyte 290X | Corsair Force 120GB SSD |

Permalänk

tack tack
kollar detta senare ikväll
jobbet nu.
får se om de blir bättre

btw
"vDDR" läste i manualen från asus hemsida och "dram voltage"
är det den?
antar att det inte är dram frequency

Jag plockar nog ur två av mina fyra minnen.
Men behöver jag ändra tillbaka "Dram voltage"

Permalänk
Medlem

Minnena är speccade för 2.2v men enligt folk som har dom så ska dom klara sig på lägre typ 2.0-2.1v enligt Kompletts Specifikation så det är nog där problemet ligger.

Permalänk

testade detta som står fast satte minnena på 2.1v.
enligt realtemp programmet så var medel värmen ca 40'C idle och med 20% cpu användning så steg alla cores med ca 7-8'C och core1 var på 50-51'C ca 3-5grader mer än de andra.
Och datorn gick bra. så tror inte det är problemet.
Men efter ca 5-6timmar total hänger datorn sig och/eller dör helt fortfarande.
Ska testa höja till 2.2v på minnet och möjligen plocka ur två av dem och se om de blir bättre. Finns de nå annat man kan prova?

Permalänk
Vila i frid

Kör först MEMTEST86+ över natten. Klarar den det är det inte minnena. Kör sen Prime95 så att alla fyra kärnorna belastas. Startar datorn då om efter ett tag utan felmeddelande är det förmodligen för låg vCore.