Ursprungligen inskrivet av DobWot
Jodå, jag kan bygga själv men har inte byggt på många år. Då hade man ett problem som säkert finns fortfarande, som är att man inte alltid vet hur bra komponenterna leker tillsammans.
Har tittat på färdiga paket för att få ett hum om vilka komponenter som är tysta och vad som kan tänkas funka ihop. Ska kolla om det är billigare att beställa alla delar för sig och bygga själv... Men skulle nästan gissa att man får beställa från så många olika ställen att det med all frakt blir i stort sätt lika billigt/dyrt att köpa ett färdigt paket.
Hade varit kul om någon som köpt ett färdigt tyst paket såg den här tråden och kunde dela med sig av sina erfarenheter och om paketet levde upp till förväntningarna. Lite svårt att skaffa sig en uppfattning när det bara finns omdömmen om de individuella delarna och inte allt tillsammans.