Permalänk
Medlem

Ny server, pris 2k-5k

Hej gänget

Min server är på väg att dö och jag har planera att införskaffa en ny. Skulle vilja ha lite förslag då jag inte är så hemma i hårdvaruvärlden.

Den server jag använder idag har jag till följande, ssh burk, p2p klient, filserver (dock på en extern usb disk) samt backup. Den drar mellan 10-13W i normalt användande.

Den nya servern vill jag ska uppfylla samma krav, notera att linux är högst önskvärt. Om möjligt vill jag även att den ska klara av att spela upp media gärna hd kvalitet, dock så vill jag inte höja min el förbrukning för den funktionen. Det är även önskvärt med blåtand så man slipper kablar till mus/tangentbord.

Jag har tittat på lite olika MATX datorer m.m. men är fortfarande extremt osäker. Kommer Atom eller Nano att klara av mina krav? Isåfall vore det kanske fint att vänta på nån av dessa. Har även tittat på en eee eller liknande då dessa datorer drar väldigt lite ström men hårdisken faller ju dock lite bakom (måste fortsätta med att dra till usb disk) samt att media möjligheten försvinner helt.

Så för att förtydliga:
Krav: Linux, Låg energi förbrukning (gärna under 10W), tyst (min nuvarande låter redan den för mycket, ett helt passivt system vore fint)

Önskvärt: media uppspelning, blåtand, plats för 1-2 extra diska utöver systemdisk, möjlighet att bygga in router funktionalitet i den vore också fint då ökar dock kraven.

Router krav: Gigabit på alla portar, helst 1 WAN och 4 LAN samt WLAN (G nät räcker bra), ska även klara av att pumpa trafik vid många anslutningar då jag kan tänkas komma att sätta upp webb server m.m. på den.

Det jag värdesätter högst är el förbrukningen (då den kommer att vara igång 24/7) samt ljudnivån.

Går det att uppfylla mina krav med nån dator?

Permalänk
Medlem

Nano eller Atom kommer vara mest lämpat om du vill ha en dator som drar så lite effekt dock tror jag inte HD är ens att tänka på en sån setup. Blåtand är lätt att fixa med en usbstick.

Vad kör du för hårdvara just nu som drar så lite effekt?

Visa signatur

"Alla barn hade stabila datorer förutom Lidia för hon hade chipset från nvidia"

Permalänk
Medlem

Har en gammal compaq slim server (kommer inte ihåg beteckningen på den just nu) men den gör aldrig så mkt så drar väldigt lite.

Nej jag börjar luta åt att låta min framtida stationära som jag skaffar i samband med sc2 och d3 göra det tunga jobbet med media åt mig och bara ha en enkel server burk.

Vet du när Atom eller Nano kommer ut i affärerna i sverige? jag har även tittat på en dator så som cherrypal men det e samma problem som med eee, wind m.m. att jag gärna vill ha en större systemdisk på 200-300 gb för mellanlagring av data.

Uppskattar ditt svar

Permalänk
Medlem

Tror inte dom kommer specielt långt om du inte ökar strömförbrukningen avsevärt till typ 40watt.

En liten fråga, vad har du för något nu?

EDIT: Atom och nano drar för mycket för dig: http://sweclockers.com/nyhet/8070-intel_atom_stalls_mot_via_n... och då är det bättre med en ren dual core som du undervoltar med samma strömförburkning. AMD:s strömsnåla serie på 45watt som slutar på e.

Permalänk
Medlem

40W är helt uteslutet, isåfall får media uppspelning lida skjortan, lär ju finnas nån cpu på marknaden som man kan få ner i låg förbrukning?

Permalänk
Medlem

Låter som ända utvägen då är något lite via itx moderkort, pico eller nano?

http://www.mini-itx.com/

Permalänk
Medlem

10W blir otroligt svårt vad du än väljer, jag blir nyfiken på vad du har nu för nått? Tänk på att en 3,5" disk drar ungefär 10w...

Det bästa alternativet jag kan komma på är ett alix kort t.ex. det här som du kan använda som router och sen stoppa in en extern 2,5" disk till den (usb). Men jag är osäker...

Permalänk
Medlem

Se till att ha ett bra nätagg, som detta: http://resources.mini-box.com/online/MBD-I-D201GLY/intel-d201...

Om jag vore i dina kläder skulle jag istället fixa till din nuvarande server då det inte verkar finnas något bättre för dig idag.
Byt fläkt till någon tystare och större eller kanske helt ta bort den, 10watt totalt för ditt system kan ju inte bli så varm passivt..

Permalänk
Medlem

problemet med min nuvarande e att compaq har typ satt fast allting så att man inte ska kunna ta bort saker, bland annat så sitter cpu fläkten fast i moderkortet :/

Permalänk
Medlem

Kan du inte göra hål i chassit och fästa en stor 120mm fläkt eller liknande som blåser mot cpun och dra bara ur sladden för den andra fläkten.

EDIT: stavfel

Permalänk
Medlem

Jag är också väldigt nyfiken på vad för något som endast drar 10W.

Visa signatur

Archlinux, Sway och Rust, vad mer behövs?

Permalänk

Ett tips kanske kan vara Linksys gamla NSLU2 (http://www.dustinhome.se/pd_5010070492.aspx) den går bra att köra Linux på. Enligt http://paulsundvall.blogspot.com/2007/01/strmfrbrukning.html?... drar den ca 7-9w med en 2.5"-disk inkopplad, den har ju såklart ingen prestanda att tala om, men det bör räcka för dina behov (så länge du glömmer HD-film ).

Permalänk
Medlem

Är det inte detta du är ute efter?

http://www.qnap.com/pro_detail_feature.asp?p_id=92

Finns att köpa i sverige tillomed. Titta längst ner.
Haha, dom tror att en pc drar 350watt och låter 50db som en referns!!!

Permalänk
Medlem

Hmm jag får fundera på det hela. Ska nog avvakta och se vad atom o nano har att erbjuda. Tacksam för alla svar ändå grabbar

Edit:

Så nu har jag fått låna en elmätare av en kompis och min server drar c.a. 70W felet låg i att jag läste skalan på diagrammet som min hyresvärd (visade ju såklart kW/h och inte W/h).

Så nu borde det finnas rum för utveckling Ska leta vidare lite mer

Edit2:

Nu har jag hittat något jag börjar känna mig nöjd över.

http://www.prisjakt.nu/optimize.php?p=287179,279997,218774,26...

Allting borde fungera bra tillsammans, är igentligen månadens budget dator men lär fungera fin fint som server station med.

Tanken är även att när det dyker upp ett bättre server alternativ för mig (typ atom/nano variant) så blir denna uppgraderad till speldator via ett grafik kort, tror ni att chassit kan vara ivägen för mig då?