Spara ström
Jag har just räknat ut att min server drar ~1400kWh på ett år. Det är ungefär 1/3 av familjens elförbrukning. Datorn drar då mellan 160-170W konstant vilket är lite mycket.
Datorn består idag av:
- Asus P4P800-E Deluxe
- Prescott 3,2 Ghz
- 1GB minne
- 2st TV-kort Hauppauge PVR-350
- 6st Hårddiskar 3,5"
- Ett enkelt grafikkort
- CD-ROM
- Corsair HX520 Nätagg
Datorns uppgift är att vara TV/FTP/HTTP/file-server och kör Windows 2003.
Datorn har hittills stått på 24/7 men det gör den inte länge. Sent på kvällen så stänger den av sig själv, lite senare stänger en timer av strömmen för att sedan slå på den 10h senare. Datorn startar då eftersom BIOS:en slår på den när spänningen kommer tillbaks efter spänningsbortfall. Detta ger en ordentlig besparing. Är med detta trix nere på en årsförbrukning på 820kWh
Nu har jag dock börjat fundera på om det är smart att använda en av de mest strömhungriga processorerna Intel tillverkat som dessutom inte har någon strömsparfunktion.
Eftersom jag har TV-korten och många diskar så räknar jag med att jag måste ha ett ATX-moderkort.
Diskarna drar ~45W och TV korten drar ju en del (har inte lyckats att lura ur hur mycket, någon som vet?).
Om man kan få diskarna att spinna ner och byta till tex P5Q och en Intel E4600 så borde man komma en bit på vägen.
Målet med övningen är att komma en bit under 100W då serven inte "gör något". Med 100W förbrukning kommer årsförbrukningen att landa på 510kWh.
Frågan är, är det någon som har en liknande konfiguration (server med P5Q och Intel E4600) och kan mäta lite effekt? Jag undrar också om någon har koll på TV-kortets strömförbrukning? Är AMD ett bättre val? Andra tips är också välkomna!
Om man betänker att man sparar 300kWh på nya datordelar så är det knappast lönt att investera 3.500kr. Men det är ju roligt att skruva så det kanske är värt det ändå! Mao inga kommentarer om detta!