Permalänk

borttagning av gammal kylpasta

Tjena , jag har lite värmeproblem. Processorn är ca 55 grader idle, kanske inget jätte problem men i load upp emot 65 grader om inte mer vid lång tids spelande.

Jag tänkte därför lägga ny kylpasta kan ju vara så att det är lite för tjockt lager på just nu. Min fråga är vad jag ska ta bort pastan som redan sitter på med, det ända jag hittar hemma är T-röd och undrar om det funkar? Vet att det finns bättre saker som man t.ex kan hitta på apoteket men inget jag har hemma just nu. Står på flaskan att det är "mycket brandfarligt" därför jag vill fråga..

Funkar det , eller borde jag verkligen inte använda det?

Visa signatur

Phanteks P600S | ASUS Z790-F Strix | i7 13700K | Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB | Asus RTX 3070 | Samsung 980 PRO M.2 NVMe SSD 1TB | Corsair 850W | Windows 11 | Alienware AW2723DF | iPhone 14 Pro |

Permalänk
SweClockers

T-röd funkar. Använd sökfunktionen nästa gång.

*Låst*

Visa signatur

» Kontakta oss » SweClockers på Facebook » SweClockers på Youtube » Blips of SweClockers (Spotify)
» Pappa till Moderskeppet » SweClockers chefredaktör 2007–2015