Permalänk
Medlem

Tempskillnad Quad

Har nyligen skaffat mig en Q9550 som sitter på ett Asus Rampage i en P182 och med en Noctua C12P kylare. Tempen ligger på 43, 48, 37, 37 idle, vad ska jag göra för att få ner skillnaden mellan kärnorna? Antar att det blir till att fixa en del med kylaren, eventuellt lägga ny pasta? Körde med den jag fick med kylaren, mao NT-H1.
Hur stor "bör" skillnaden vara? Är det svårt att få dem att ligga på exakt samma? Har inte börjat överklockningen än, vill känna att allt sitter som det ska och att jag har vettiga förutsättningar till att börja med.
Sitter för övrigt på en Q9550 revision C1, gör det nån skillnad på tempen och/eller överklockningsförmågan?

Tack på förhand!

/Jonas

Visa signatur

Din dator är snabbare än min.

Permalänk

på i stort sett alla quad core cpu*s så visar dom 2 sista sensorerna fel så du behöver inte försöka fixa det då du troligen inte kommer lyckas.

Visa signatur

Fractal design R4 : ASUS Sabertooth Z77 : I5 3570K @ 4,5 : INTEL 520 SSD :corsair 16GB : GTX 260 :Tagan 600W : Windows 7 X64 : Samsung 2443BW