Permalänk
Medlem

HJÄLP! Ny dator, CPU = 100 C

Hej, nu är goda råd dyrköpta så därför testar jag här.

Har precis fått alla komponenter till min nya dator och kopplade ihop det igår (första gången). När jag startar datorn får jag meddelandet "Warning, CPU over temperature". Och när jag går in i bioset står CPU tempen på exakt 100 grader.

Komponenterna är
Thermalright Ultra-120 Extreme (ingen fläkt, men det ska väl inte spela roll)
E85003,16GHz,6MB,1333MHz,S775
Asus P5E Deluxe, X48, Socket-775, DDR2, etc

som sitter i ett coolermaster cosmos case.

Har inget windows ännu för jag vågar inte sätta igång med isntallationen när CPU ligger på 100 grader.

Vad kan vara problemet?

Visa signatur

Jisc™

Permalänk

Jag skulle tro att antingen är kylaren felmonterad, de ska sitta hårt och tätt, använt kylpastan på rätt sätt? Om du känner på kylaren när datorn är igång, är den ljummen/varm då så är den inte felmonterad, om den är sval så prova montera av kylare, torka med kemiskt ren (oljefri) aceton tills all pasta är borta, lägg på ny pasta och montera den tight.

Om kylaren är ljummen, strax över rumstemp så prova att uppdatera ditt bios, kan vara så att ditt nuvarande inte stödjer din processor och uppger felaktiga temps.

Är kylaren riktigt varm, vilket den under några omständigheter inte bör vara så får du felsöka moderkortet och processorn vilket kan vara både tidsödande och jobbigt, speciellt om garantierna är väck, är garantierna kvar så skicka tillbaka den felande länken på rma.

Hoppas jag hjälpte lite iaf

Permalänk
Medlem

Tack för ditt snabba svar!

Kylarflänsen är helt kallt så det låter ju då som du säger att den kanske inte sitter rätt på cpun. Angående pastan var det mitt största bekymmer igår när jag monterade den. Hade ingen aning om hur mycket man skulle kräma på och följaktligen krämade jag på hela tuben (nästan). Ska ta bort den nu och rengöra som du sa. Har läst olika guider angående appliceringen, ska man bara sätt ett streck i mitten eller ska jag smeta ut det till ett tunt lager?

Visa signatur

Jisc™

Permalänk
Avstängd

Svar ja som ett riskorn..

Permalänk

1. Kylarn ska inte kunna vridas.
2. Kylarn ska inte sitta brutalt hårt.
3. Ett riskort räcker och utplaning sker ex med ett vanligt kreditkort. Så tunt lager de bara går är tanken.
4. För att inte luras av temperaturen bör moderkortet ha senaste bios-uppdatering.

Hela tuben alltså ja de är nog liiiite för mycket. Gör om gör rätt så får vi se.

Visa signatur

Wasserkühlung::5900X::ASSrock X570 TB3::2x8 Ballistix 3000@3800::6800Nitro+

Vilken leksak>> CH341-biosprogrammerare

Permalänk
Medlem

Om du använde hela tuben så tror jag nog att kylpastan fick motsatt verkan mot vad den är tänkt för

Mvh
Isak

Visa signatur

Corsair 4000D Airflow | NZXT C650 | MSI B550-A PRO | Ryzen 3700X + Noctua NH-U12P | 16GB Corsair Vengeance LPX 3200MHz | Adata SX8200 PRO 500GB + Crucial BX100 240GB | EVGA GTX980 Ti | LG CX + Benq G2420HDBL

Permalänk
Medlem

hej igen.

Nu har jag rensat bort det gamla och tvättat kylaren och cpun. Applicerat ny kylpasta fjärillstunt precis enligt konstens alla regler. När jag startar upp den får jag exakt samma meddelanden, "WARNING, Cpu over temperature" och när jag går in i bios står den igen på exakt 100 grader. Hur kan den stå på exakt 100 grader, inte 101 eller 99, efter två ommonteringar?

Kan jag testa och installera vista och ladda ner andra program för att mäta temperaturen? Börjar bli lite panikslagen, har ni någon mer input?
Kan cpun "sprängas" om jag testar installera vista?

UPDATE! Nu har den stått på 5 min och moderkortstempen har stigit från 31-35 och kylaren börjar värmas upp lite (till skillnad från igår) men cpun står fortfarande jämt på 100....

Visa signatur

Jisc™

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Jisc
Tack för ditt snabba svar!

Kylarflänsen är helt kallt så det låter ju då som du säger att den kanske inte sitter rätt på cpun. Angående pastan var det mitt största bekymmer igår när jag monterade den. Hade ingen aning om hur mycket man skulle kräma på och följaktligen krämade jag på hela tuben (nästan). Ska ta bort den nu och rengöra som du sa. Har läst olika guider angående appliceringen, ska man bara sätt ett streck i mitten eller ska jag smeta ut det till ett tunt lager?

Mm, låter definitivt som att kylaren är felmonterad. Ta bara ett korn kylpasta som sagt.

Visa signatur

We are the Microsoft. Resistance is futile. You will be bluescreened!

Permalänk
Avstängd

Det måste ju vara fel på mätningen :S. pröva o montera originalkylare om der följde med ?

Visa signatur

Intel E8400@3,15 Ghz (AMAZING?)| XfX 9800 GTX+ @ 800/1988/1165 | Corsair Dominator PC2-8500 | Aerocool Extremengine <3t | Gigabyte EP35-DS3 | 900 GB...
Hp NC8000 Intel Pentium 1,6 Ghz | 1 GB ram | Amd Mobility 9600 64mb | Slutkört batteri...

Permalänk
Medlem

låter väldigt konstigt att den står på exakt 100 grader enligt bios... Men snälla, innan du håller på o pillar med grejer, läs hur man gör eller fråga någon som kan nästa gång. Inte direkt smart att bara smeta på hur mycket som hellst.

Vid det laget du är i nu skulle jag installera windows och kolla med real temp istället. Testa uppdatera bios med.

Permalänk
Medlem

ja tack för hjälpen so far, hoppas ni kan följa tråden här idag och ge mig input när det behövs, är väldigt tacksam.

Håller på att installera windows nu för att testa med andra temperaturprogram och uppdatera bios.

Stay tuned

Visa signatur

Jisc™

Permalänk
Medlem

Hade prollen varit 100 grader hade datorn troligtvis stängts av automatiskt då en cpu inte klarar den tempen länge. Brukar oftast ske vid ca 80 grader.

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Slutet gott, allting gott!

Det visade sig att allt berodde på att originalbios inte kände igen E8500. Efter installation av vista trots 100 graderna laddade jag ner realtemp och den gav mig tempen 29, 31. Sedan flashade jag bioset och installerade det senaste, whops så var felmeddelandet borta. Det var ju dock bra att jag ominstallerade kylaren då det var på tok för mkt kylpasta.

Tack för all hjälp!

Visa signatur

Jisc™

Permalänk
Medlem

Är det inte konstigt om ett så nytt moderkort som ett X48 inte känner igen en E8500 processor?

Bra att det löste sig iallafall

Visa signatur

A modest man is usually admired, if people ever hear of him.

Permalänk
Medlem

Mystisk bugg med moderkortet... aja, kul att det löste sig iallafall, och 29 grader är ej dåligt.