Ventilation för dator inbyggd i köksskåp?
Tjenare, har tänkt att bygga in en dator i ett köksskåp och undrar hur mycket ventilation som är nödvändigt?
Skåpet har dimensionerna - bredd:30cm, höjd: 70cm, djup:60cm. Dock kommer inte full höjd nyttjas eftersom hyllplan och låda ligger i botten, så effektiv höjd/utrymme för datorn blir kanske 40cm. Skåpet kommer att stå tätt mot vägg bakom, men båda sidorna och även upptill (mot bänkskiva) finns det möjlighet för ventilationshål. Moderkort kommer monteras på en plåt stående, precis som i ett vanligt chassi, vilket i princip gör att ena sidan av skåpet är 'stängt' - dvs inte lönt att göra hål i (går gör det väl iofs, men kanske inte så optimalt).
Just nu har jag bara en gammal P4 3GHz:are, 3 hdds och ett radeon x1650 som snurrar på - men tanken framöver är väl att byta ut mot lite vassare hårdvara, som kommer kräva mer kräm = mer värme. (Datorn i dagsläget kyls INTE med vatten, och tror inte det blir aktuellt sen heller.)
1.) Skulle det räcka med en 120mm fläkt som blåser in luft i utrymmet, och sedan en 120mm fläkt som suger ut upptill - det drar ju igenom lite luft, men frågan är om det räcker - någon som har någon uppskattning?
2.) Bör nätagget monteras så att det får suga in luft utifrån, eller kan man montera det så att det livnär sig på luften som finns inne i utrymmet och dras in av 120mm fläkten?
Eller bör man såga upp ett hål och montera nätagget mot detta så det får ta luft direkt från rummet? (I nuläget ett Tagan 400-450W)
Tanken var väl att ha någon typ av fläktstyrning/övervakning, men det är ju alltid kul att veta hur många hål man ska planera för redan nu innan man satt sågen i skåpet.
Så, någon som gjort något liknande hemma och har lite pejl på läget? Bättre med 2x 80mm fläktar som suger in, och ett par som suger ut? Många frågor...