Permalänk

Överhettnings problem.

Tjena alla glada.

Hjälpte min bror och slänga in ett uppgraderings paket från Komplett

http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=346430

Processor: AMD Phenom 9550 Quad-Core 2.2 GHz Boxed , 4MB Cache, Socket AM2+

Moderkort: Gigabyte GA-MA770-DS3,AMD 770, DDR2, ATX ,Socket-AM2+, Solidcaps, PCI-Ex(2.0)x16

Minne: Corsair TWIN2X 6400 DDR2, 2048MB CL5 Kit w/two matched CM2X1024A-6400 Dimm's

Sen innan:

Grafikkort: Asus 8800GTS

Soundblaster Audigy PCI, 1 st DVD brännare och 2 st Sata diskar

400 Watts agg.

All kabeldragning så snyggt och smidigt som möjligt, dvs gömt för bästa ventilation.

När han fick hem den var han super nöjd eftersom den är betydligt mycket snabbare än innan, han har Windows XP x64 Edition på den.

Men började spela som är hans huvudsakliga syfte med datorn och graffekortet stack i höjden 107 grader, processorn låg på 90 grader.

Vi har tittat på smartdoctor som medföljer graffekortet och fläkten kör på 100%, vi har tittat på Icool som medföljer processorn och samma där 100 %.

Vi har satt in extra fläktar 2st 80 mm på sys fan kontakterna på moderkortet, men vi får inte ner tempen. En på fronten som blåser in, och en bak som blåser in, agget blåset ut. Men vi får inte ner temperaturen.

Bidrar den nya fyrkärniga processorn så mycket med värmen att det drar upp för graffekortet också? Eller är det bara dålig kylning rent generellt med orginal fläkten från AMD?

Vad har ni för förslag till oss för att få ner tempen och finns det något konkret i inställingarna som vi kan testa?

Han får klocka ner nu för att köra spelen =( När alla andra klockar upp

Mvh Sueco Loco och Mase

Visa signatur

-= Libertas inaestimabilis res est =-
-= Freedom is a invaluable thing =-

Permalänk
Medlem

Undrar en grej vet du vad du köpte du snackar om att processorn är fyrkärnig det är den inte den är Trekärnig och den går på 2.8 GHz inte 2.2 GHz och varför drar båda fläktarna in den bak ska dra ut och det är ddr3 minen inte ddr2. Okej men nu skiter vi i villcka spel spelar han.

Visa signatur

One, two, Freddy's coming for you...Three, four, better lock your door...Five, six, grab your crucifix...Seven, eight, gonna stay up late...Nine, ten, never sleep again

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lezer
Undrar en grej vet du vad du köpte du snackar om att processorn är fyrkärnig det är den inte den är Trekärnig och den går på 2.8 GHz inte 2.2 GHz och varför drar båda fläktarna in den bak ska dra ut och det är ddr3 minen inte ddr2. Okej men nu skiter vi i villcka spel spelar han.

Noterat att tråden skapades för snart ett år sedan?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Celcius
Noterat att tråden skapades för snart ett år sedan?

HAHA! Epic Failure x 100

Visa signatur

i5 2500K|Vengeance 8Gb|Sabertooth P67|GTX 980Ti|Corsair AX1200|Force GT 120Gb|5TB lagring|Asus Xonar STX II