Permalänk

[wii] Okami

Är det nån som spelat Okami för wii? Ska ju vara ett äventyrsspel, och har fått rätt bra betyg lite här och där, men det ser ju onekligen knepigt ut...men det gjorde ju också zelda-windwaker, och det visade sig ju vara ett av zelda-seriens bästa spel. Tror ni en zelda-älskare - som iofs tyckte Twilight Princess var det sämsta spelet i serien, och inte alls gillade Zack & Wiki - skulle gilla Okami?

Visa signatur

Bro!

Permalänk
Medlem

Windwaker va ju helt klart det sämsta i hela serien. :/ Men ja jag tror du kommer att gilla Okami. Inte spelat det till Wii men har det till PS2.

Visa signatur

CPU: Intel Core i5 750 2,67GHz
RAM: Corsair 8GB (2x4GB) CL9 1600MHz
GPU: Asus GeForce GTX 970 Strix
SSD: Samsung SSD 830 128GB

Permalänk
Medlem

gillade du Wind Waker kommer du gilla Okami...
alla bör gilla Okami dock, för det är garanterat världens bästa spel någonsin, alla kategorier, alla andra ljuger!

Visa signatur

If you play a Nickelback song backwards you’ll hear messages from the devil. Even worse, if you play it forwards you’ll hear Nickelback. - Dave Grohl

Permalänk
Medlem

Spelade det till PS2 men bör ju vara samma.
Lätt ett av de bästa spel jag lirat.
Visst kunde det bli lite enformigt ibland, men börjar man utforska byarna osv så inser man att det finns oändligt med sidouppdrag som håller spelet levande i många många timmar.

Visa signatur

...

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Snotling
gillade du Wind Waker kommer du gilla Okami...
alla bör gilla Okami dock, för det är garanterat världens bästa spel någonsin, alla kategorier, alla andra ljuger!

Ja det är otroligt bra, om spel nånsin varit en konstform så är det med Okami.

Visa signatur

moops

Permalänk

Det låter lovande - det blir till att snappa upp ett Okami

[edit]
Sitter nu och spelar det. Kul och enormt charmigt Påminner om zelda, men är lite mer rpg-betonat. Dessutom är det väldigt enkelt - man lider aldrig av den klassiska zelda-frustrationen där man rusar runt i hela hyrule i dagar efter ledtrådar. Trist att det är så lätt, men det var ju också twilight princess...skitspel i jämförelse med ex ocarina of time. Nåja, okami är iaf rätt kul ch väldigt charmigt och nyskapande.

Visa signatur

Bro!