Permalänk
Medlem

Tystaste Chassit

Jag har letat runt en del på chassin men det känns som en bred djungel med många bra alternativ. Skulle behöva lite hjälp här, är det något grymt chassi jag missat?

Vill självklart som alla andra ha bra luftflöde, snygg design och plats för många diskar. Men det viktigaste är ändå att det låter så lite som möjligt då summan av kardemumman är att jag egentligen inte vill lägga märke till burken.

Kan någon ge mig tips på ett bra tyst chassi?

Visa signatur

Om du vill att jag ska se ditt svar så tryck på Citera.

Permalänk
Hedersmedlem

Antec P182, tror inte jag behöver säga så mycket mer än så. Sök på recensioner och här i forumet.

Permalänk
Medlem

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=318625

Är lådan jag går och suktar efter. Dock kommer jag aldrig lägga ut så mycket pengar på ett chassi

Annars är Antec p182 ett bra alternativ som jag själv använder och är väldigt nöjd med.

p182 http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=167319

Visa signatur

Ominous Doctrines Of The Perpetual Mystical Macrocosm

Permalänk
Medlem

Inget chassi är tyst från grunden, beror på vad du stoppar i chassit. P182 har en fördel jämfört med Solo och det är nätaggkammaren men förutsatt att du håller dina temps under kontroll så kan båda chassina bli lika tysta.

Visa signatur

Core i5 2500K@4Ghz, 8 Gb Kingston Hyper X 1600 DDR3, MSI Z68-GD55, OCZ Vertex 4, Asus GTX670 DC2, Corsair VX 450.
Kyld av Hyper 212 Plus Evo: Corsair SP120 Quiet PWM, 3 Nexus Real Silent 120 mm @ 7V.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av widL
Antec P182, tror inte jag behöver säga så mycket mer än så. Sök på recensioner och här i forumet.

Det är ju som sagt verkligen inte tyst orginal.

Sätt igen toppen och byt alla fläktar:P.

Annars ett mycket bra chassi!

Visa signatur

NZXT H440W||Rog Strix X470-4 Gaming || 2700X+Noctua NHD15-SE-AM4||G.Skill Flare X 16GB 3200Mhz||GTX 1080Ti Strix OC||MX100 512gb||3.5TB HDD||Corsair 750W||Steelseries Arctis Pro Wireless||Samsung 49" NEO||Windows 10 Pro||
Bärbar: Samsung Galaxy Book Pro 13.3" i7 & LTE || Mob: Samsung S22 Ultra||

Permalänk
Medlem

Sonata plus 550 är inte så illa heller, nackdelen är då att för långa grafikkort inte får plats. Samt då att ett nätagg följer med om du inte vill ha det specifika agget... Men som sagt, vet inget chassi som faktiskt kommer med bra fläktar från början.

Visa signatur

The cookie goes *crumble*.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av jeppe1990
Det är ju som sagt verkligen inte tyst orginal.

Sätt igen toppen och byt alla fläktar:P.

Annars ett mycket bra chassi!

precis, jag har ett p182 hemma men är nu sugen på något nytt. Då det är gammalt lägger jag ogärna ut pengar för att byta fläktar i det i dagsläget utan vill ha något helt nytt. Och när jag menar tyst så får det ju gärna vara lite isolerande istället för ett stort galler som t.ex. antec twelve hundred verkar vara, med flera.

Kanske går dessa att få tysta med passiv kylning på processor och grafikkort och endast använda deras egna luftström som kylning, någon som har några bra förslag eller testat liknande?

Visa signatur

Om du vill att jag ska se ditt svar så tryck på Citera.