Permalänk
Medlem

Undran om kylning av Nordbryggan.

Jag anser att min dator är lite väl varm och vill byta kylningen av mitt moderkort.
Har googlat lite om vilken produkt jag bör och inte bör använda och har kommit fram till att "Thermalright HR-05" (http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=221657) är den mest prisvärda produkten.
Nu till mitt bekymmer. Jag har väldigt lite utrymme till övers i min burk och undrar nu om det går att vinkla HR-05 så att den får plats under processorkylarn. Jag har mailat till Thermalright (support@thermalright.com) med mitt huvudbryderi men har inte fått ett svar och vänder mig nu till proffsen

Länken nedanför visar insidan av min burk.
http://i270.photobucket.com/albums/jj85/filip_Stalnacke/DSC01...

Jag tar gärna emot tips om alternativa lösningar. Tack på förhand.

Visa signatur

Ominous Doctrines Of The Perpetual Mystical Macrocosm

Permalänk
Medlem

Jag tror den får plats

Visa signatur

Just NODL it! #NODL
-------------------------------- Fösta Bygget (´= Galleri Album-----------------------------
Hodban@YTube

Permalänk
Medlem

Har nu installerat en ny NB kylare och det fanns gott om utrymme. Kommer till och med troligen köpa en liten 90 mm fläk för ännu bättre kylning
I och med Thermalright´s nonchalans och oförmåga att svara på ett mail valde jag dock att köpa en kylare från Noctua (se vad kundservice kan skrämma iväg kunder). Väldigt nöjd över köpet och burkens temperatur sänkts några grader i load. Installationen var lite knepig eftersom jag var tvungen att lyfta ur moderkortet från burken. Här kommer iaf bilder på resultatet

edit: la till två bilder.

Visa signatur

Ominous Doctrines Of The Perpetual Mystical Macrocosm

Permalänk
Medlem

Blev det nån skillnad i nordbryggetemp med den kylaren? Funderar på att byta till en sån med jag med då min ligger på 58 grader.

Visa signatur

There are no more barriers to cross. All I have in common with the uncontrollable and the insane, the vicious and the evil, all the mayhem I have caused and my utter indifference toward it I have now surpassed. My pain is constant and sharp and I do not hope for a better world for anyone, in fact I want my pain to be inflicted on others.

Permalänk
Medlem

Tror att tempen sänktes med 2-3 grader. Kanske inte så mycket men NB håller sig under 58 grader i loaded och då är jag nöjd.

Edit; Efter en veckas hårdkörning så har kyllimet och kylaren blivit vänner. Efter att varit obehaglig att röra vid så är den numera helt sval. Kan inte annat än rekommendera denna passiva kylare för nordbryggan. Nu ska jag bara beställa några fint kromerade kylare för sydbryggan och mina minnen och sen är burken i ett någorlunda gott skick

Visa signatur

Ominous Doctrines Of The Perpetual Mystical Macrocosm