Permalänk
Medlem

köra utan chassifläktar?

Leker lite för att få ner ljudnivån på min burk. Det var liksom inte prioritet alls när jag byggde den så jag köpte fläktar helt utan tanke på att kolla om de var tysta eller hur jag skulle dra ner hastighet på dem osv.

Nu har jag provat att stänga av fläktarna som följde till min burk antec 300, en tolva o en fjorton bak, helt, o funderar på att prova att stänga av den i fronten också.

Jag tror processorn kommer hålla sig rimligt i temperaturen så det är nog inga problem. Men jag undrar vad ni som e lite mer erfarna tror om resten av hårdvaran? Kan moderkortet, hårddiskar eller ngt annat fara mycket illa av att inga chassifläktar ser till att frisk luft kommer in i lådan?

Visa signatur

e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.

Permalänk
Medlem

Frisk luft struntar komponenterna fullständigt i - värme gillar de dock inte!

Allt beror på vilka temperaturer du har i lådan.

Ju lägre temperatur, ju längre håller komponenterna kan man kort sammanfatta det. Jag gissar på att både ditt grafikkort och din processor alstrar en hel del värme.

Jag skulle dock hellre satsa på passiv kylning på processor och grafikkort samt ett par bra (t.ex. Noctua, Scythe, ...) chassifläktar.

Det får ned både värmen och ljudnivån.

Visa signatur

1. I7-2600K@3.4, 8GB DDR3, Corsair SSD GT 120GB, 2xIntel 120 SSD, 1xGTX580
2. E8400@4.23,4GB Corsair PC8500,1xG2 SSD 80GB,2x150GB Raptor@RAID0,HD4870

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lucius
Frisk luft struntar komponenterna fullständigt i - värme gillar de dock inte!

Allt beror på vilka temperaturer du har i lådan.

Ju lägre temperatur, ju längre håller komponenterna kan man kort sammanfatta det. Jag gissar på att både ditt grafikkort och din processor alstrar en hel del värme.

Jag skulle dock hellre satsa på passiv kylning på processor och grafikkort samt ett par bra (t.ex. Noctua, Scythe, ...) chassifläktar.

Det får ned både värmen och ljudnivån.

haha, hade varit märkligt om komponenterna hade arbetat sämre för att de tyckte luften var dålig

Ja, kikat på det här nu, det blir en liten peng för att skaffa tysta fläktar och passivt kylt graffe och processor. Totalt 1602 kr inkl frakt från inet :/. Gör en egen post av det. Jag får nog ha en icke-tyst dator tills jag börjar förvärvsarbeta i januari

tack för feedback!

Visa signatur

e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.

Permalänk
Medlem

Skall du ha passivt kylda komponenter så bör du ha ett väl ventilerat chassi!
Köp tysta och bra fläktar som du proppar chassiet full med, typ ovannämnda fläktar eller Nexus.

Visa signatur

Fujitsu Esprimo Q510

Permalänk
Medlem

Sant, åtminstone passivkyld processor kräver låg temperatur i chassiet, lättast är det nästan att ha en stor (8-12cm) tyst fläkt för processorn. Passivkylda grafikkort finns ju att köpa ifall du inte behöver så mycket 3D-prestanda.

Visa signatur

http://www.speedtest.fi/se/ - hastighetstest för bredband, 3G-internet, WLAN, grafikkort, processor, hårdskiva, allt på svenska!

Permalänk

Skulle tro att grafikkortet står för en hel del av ljudet i burken, om det är versionen med en Zalman på, som alltid körs på fullvarv. Köp till en Arctic Cooling Accelero S1.

Processorkylaren (Freezer 7) är ju rätt tyst på låga varv.

Istället för att plocka bort chassifläktarna helt, så skulle jag köpt Nexus, Noctua eller Scythe S-flex och en fläktstyrning eller resistorer för 12V till 7V omvandling.

Skulle tro att det räcker för att få ned ljudnivån till rätt bra nivåer.

Visa signatur

~Pelle~

Permalänk
Medlem

använde antec fläktar i min. bytte till noctua, och shit vad tyst de blev..

Visa signatur

Intel I7 6700k, Asus Z-170 PRO, 32GB 2666mhz Corsair VENGEANCE LPX, EVGA GTX 1080 CLASSIFIED, Corsair AX 850, Crucial mx100 512GB

Fraktfritt Inet

Permalänk
Entusiast

Steg ett för att få tyst på ett Antec 300 är att byta fläktar. De som ingår är högljudda. Du tjänar väldigt mycket på att byta ut takfläkten till en Fractal Design 140mm. Den är mycket tystare. Sen köper du ett par nexus och kör dem på 5V. Billigast är att köpa en adapter som gör om en 4-pin molex till två 5V fläktkontakter. Kostar en tjuga och då kan man köra båda frontfläktarna långsamt. Det är så jag har det. Sen sitter det en Accelero S1 på grafikkortet och en Scythe Ninja 2 på processorn. Det som hörs från lådan nu är hårddiskarna och ibland nätagget när det är varmt i rummet. Hårddiskarna ska jag dämpa när jag får tid så jag kan återkomma med resultat och ett flåsande nätagg går att lösa om man har bättre luftflöde än jag har i burken. Har nämligen inte orkat ta tag i kabeldragningen så det ligger ett stort härke och blockerar flödet från frontfläktarna.

Visa signatur

Q9450, HD4850, 8 GB DDR2 800 MHz, 3x750 GB, Antec 300, Dell 2408WFP, U2410, Qnap TS-419p+ 4x2 TB Samsung F4, Asus UL30A-QX056V, Logitech Z-680, Sennheiser HD380pro, M-Audio FastTrack Pro, Ibanez sa160qm, Ibanez TB 15R, Zoom 505II, Ibanez GSR 200, Ibanez SW 35, Cort AC-15, Squier SD-3 BBL, Yamaha PSR 270, Røde NT1-A, Nikon D200, Nikkor 18-70/3,5-4,5, 70-300VR, 50/1,8, 28/2,8, Tamron 17-50/2,8, 90/2,8, Sigma 30/1,4, SB-800, SB-25, SB-24