Ursprungligen inskrivet av mx
För att det ska fungera behöver du en monteringsplåt konstruerad för ditt block, något annat lär knappast passa. Tyvärr tvivlar jag på att någon passande plåt kommer släppas.
Att kombinera ett av de mest restriktiva blocken på marknaden (EK Supreme) med en av de svagaste pumpar världen har skådat (Hydor L20) är ingen bra idé. Det resulterade flödet i kombination med den för vattenkylning olämpliga radiatorn skulle knappast ge bättre temps än vanlig luftkylning, om ens det.
Den billigaste lösningen vore nog att dremla/fila till en egen monteringsplatta och testa om din vattenkylning orkar med din nya processor. Jag tvivlar på det.
Vill du uppgradera din vattenkylning bör du nog tyvärr se dig om efter såväl block, pump och radiator. Dvs ett helt nytt system. Om du väljer att gå den här vägen och behöver tips och råd så hjälper vi här på forumet gärna till.