Permalänk
Medlem

Tips på ny skärm!

Jag skall köpa en ny plattskärm till min nya dator. Vill naturligtvis ha en så bra som möjligt, och är ingen kung när det gäller skärmar.

Har hört talas om backlight-bleeding, vilket jag uppfattade var när man kunde se lysröret "läcka" i skärmkanterna, särskilt när den visar mörka nyanser. Sen när det gäller responstid så vet jag inte vart man skall ligga. När det handlar om under 5ms tror jag inte det spelar någon större roll, men det beror ju på hur man mäter responstiden, har hört att många mäter olika saker, typ svart->vitt, vitt->svart osv.

Har goda erfarenheter av Samsung när det gäller TV (har en 37" full-HD LCD nu vilken jag är grymt nöjd med), men kanske det finns andra grymma på skärmmarknaden? Vad får man om man använder en annan panel än TN, och vilka alternativ finns?

Har bl.a. kollat på en 24" LG. Verkar rätt schysst, men vet inte hur den står sig gentemot andra skärmar. Har även kollat lite på Samsung SyncMaster 245B, vilken fått mycket gott omdöme, även här på Swec... Kollat även på efterföljaren SyncMaster 2493HM

Är intresserad av någon skärm i 20"-24" och DVI-ingång.

Kollar på nätet frentetiskt, men vore schysst om nån mer skärmkunnig hade tips! Tackar!

Visa signatur

Moderkort: Asus Z97-PRO CPU: Intel Core i7 4790K GPU: MSI GTX 980 Gaming
RAM: A-Data 2x8GB DDR3 Chassi: NZXT H400W