Operativsystem för filserver?

Permalänk
Medlem

Du menar att om en disk går sönder så är allt förlorat?

Permalänk
Medlem

Det innebär väl bara att man buntar ihop dem, men det är inte äkta RAID? är LVM ett program till Linux eller är det en av grundfunktionerna?

Inte helt säker på detta dock

Visa signatur

Speldator: Antec Sonata II| AMD64 4000+| 2 GB RAM| GeForce 7800GT | ASUS A8N-E|WD Raptor 74 GB 10k RPM | Syncmaster 19N 19" TFT
Server: Chieftech Matrix Fulltower| 1.2 Ghz AMD T-Bird | GeForce2 GTS| 768 MB RAM| 2.1 TB HD

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ronnylov
Du menar att om en disk går sönder så är allt förlorat?

Yes, men om du kör en software-raid (INTE LVM) så kan du köra raid-5, eller så satsar man på opensolaris på filservern och kan köra zfs, då har man ganska fina options vad det gäller diskkonfigurationer

Permalänk
Avstängd

Jag tror att LVM är någon påbyggnadsfunktion. Jag har hört att om man vill sätta upp RAID i LVM så krävs det typ 20-30 kommandon med krånglig syntax.

Däremot har jag hört något om LVM2? Är det annorlunda?

Permalänk
Medlem

LVM2 är en uppdatering av LVM, och är den typ av LVM som medföljer ubuntu-server. I ubuntu-server kan man vid installationen sätta upp RAID och LVM-konfigurationen via någorlunda enkla menyer, inga kommandon behövs. Men det är lätt att man tappar bort sig, jag satte upp 3 RAID5-arrayer med LVM ovanpå när jag installerade min server och fick göra om det en eller två gånger innan allt blev som jag hade tänkt mig. Anledningen att jag fick så många RAID5-arrayer var att jag kombinerade olika hårddiskstorlekar och därför fick splitta upp hårddiskarna i mindre partitioner för att utnyttja allt utrymme.