Tjenare!
Jag har lagat red ring of death på min 360. Men det har nu uppstått ett annat problem. Boxen funkar jättebra fram tills att jag sätter på chassiet igen, då går det 5 sekunder, fläktarna rusar upp i varm och den stängs av. då blinkar två röda lampor som, om jag inte har helt fel, indikerar för överhettning. Detta sker alltså bara när jag satt ihop chassit igen. Om jag kör utan så funkar den. Vad ska jag göra?
Jag har sett en hel del trasiga 360 säljas på tradera för ca 700kr så testa att sälja det och köp dig ett nytt 360 arcade. Blir ju ca 1000 kr om du får 700 för ditt trasiga.
Visa signatur
If ya don't eat ya don't shit. and if ya don't shit ya die!
Är du tillräckligt händig för att laga rrod så borde du ju även besitta såpass med kunskap så du skulle kunna modifiera dit en chassifläkt eller något? Typ noctua, eller köra som de gjorde på dreamcasten, med vattenkylning. En tyst och sval maskin