Tritton AXPro 5:1 Headphones...
Tja, har lite funderingar angående 5:1 hörlurar generellt.
Fick ett par Tritton AXPro 5:1 hörlurar i julklapp men jag kan inte säga att själva ljudet faktiskt låter klarare eller bättre då jag spelar spel med dem. Nu har jag visserligen bara testat left 4 dead än så länge... och det är kanske ingen höjdare.
Många säger också att 5:1 hörlurar är bra för att man i spel lättare hör var saker befinner sig men i mitt fall tycker jag att det bara blir mer förvirrande, och att de överkompenserar något extremt. Vanliga stereohörlurar verkar mycket mer precisa då det gäller det, vet inte om det beror på att ljudet då simuleras på något sätt.
Hursomhelst, 5:1 hörlurar är det verkligen en förbättring gentemot ett par bra stereo hörlurar? Det låter väääldigt burkigt i mina 5:1or då jag slår på 5:1 i spel, så det är lite av en besvikelse. Jag tycker att jag haft liknande upplevelser även då jag testat andra surround hörlurar... och folk prisar dem galet mycket men då jag lyssnar på ljudet låter det burkigt etc. Då bortförklarar folk det med att det är basen som gör det, att det "ska" låta så etc.
Har länge använt ett par vanliga stereo Sennheiser 433, de har varit hur grymma som helst med underbart perfekt balanserat ljud, och just nu låter mina nya 5:1 hörlurar mycket sämre än dem.
Kan ett bättre ljudkort förbättra saken? Då menar jag inte en minimal förändring utan faktiskt märkbara saker. Använder just nu ett Audigy SE ljudkort så det är kanske lite budget.