Spel/Allt-i-allo dator 10-12k + Uppgraderingskit

Permalänk

Spel/Allt-i-allo dator 10-12k + Uppgraderingskit

Hej, har två grejer som jag gärna vill ha lite tips och synpunkter på...Alla synpunkter och kommentarer uppskattas!

Nr 1:

Ska beställa ett nytt datorpaket som ska fungera som spel/allt-i-allo-dator och har kollat på följande delar:

Intel i7 920 3000:-
Gigabyte GA-EX58-DS4 2500:-
Corsair 6Gb 3x2Gb 1333MHz DDR3 2000:-
Corsair 650W (eller 750W) 1000:-
640Gb Western Digital 800:-
Antec 182 1200:-
PowerColor HD4870 PCS 1Gb 2800:-
Samsung 22x SATA brännare 250:-

Totalt: 13550 (cirkapriser)

Hur ser följande paket ut? Nått som bör bytas ut?

Finns det nånstans jag kan spara in nån eller några tusenlappar om jag absolut inte lyckas hitta ett sätt att höja budgeten från 10-12k?

Nr 2:

Har för tillfället en annan dator som jag även tänkte uppgradera lite:

Intel Core 2 QUAD Q6600 Quad Core 2.4GHz
Gigabyte GA-P35-DS3
Corsair XMS2-6400 4GB
Corsair HX Series 520W
500GB Western Digital
Leadtek WinFast GeForce 8800GTS 320MB
Antec P182 Gun Metal Black

Vars behövs uppgraderingen mest med tanke på dagens spel och så? Kom gärna med förslag på vad som kan fixas till en relativt billig peng (ca 1-3k).

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Dator 2 ser ganska bra ut, kan möjligen köpa nytt grafikkort tex geforce 260 216, 280, ATI 4870/4850 etc men räkna inte med någon enorm skillnad, speciellt om du inte har 22 tum eller större skärm, eller enkelt uttryckt kör högre upplösningar.

För dator 1 skulle jag tro att corsair 520 räcker bra. Annars beror det på vad du ska göra med datorn och hur mycket du btyr dig om tex strömförbrukning.
Om till exempel omkodning av video är viktigast och spel är mindre viktigt får du nog antingen välja billigare grafikkort eller 3 gig minne, eller båda.
Om det du kan tänkas tycka gå segt är spel och vill ha samma budget hade jag kört på core 2 CPU och värre grafikkort eller samma grafikkort och core 2 för att komma ner till budgeten.

Om man utgår från de priser du listade:
-Om du som sagt håller på med videoomkodning eller helt enkelt vill ha den senaste CPUn så bör du komma i budget med 3 gig ram(räcker och blir över i de allra flesta scenarion) och 4850.
-Om spelprestanda är prio 1 får du nog köra core 2 för att komma ner till runt 11k, får antagligen även råd med dyrare grafikkort.

Permalänk

Tack för ett snabbt svar!

Dator 2: Jag har en 22-tummare Samsung 226BW just nu så det kanske vore nått att kolla på lite grafikkort...Skulle det kunna va värt att köpa sig en systemdisk (10000rpm WD velociraptor)?

Dator 1: Ska kolla upp dina tips och se vart jag landar, tack så mycket! Hur pass vettigt moderkort har jag plockat ut? Såg att de fanns några få och välja på men jag har inte så stor koll...

Permalänk
Medlem

Hoppar in lite från sidan med en kort fråga.

Är också inne på ett ganska liknande paket som Nr1. Har dock lite funderingar kring moderkortet, har kollat lite på ett Asus P6T Deluxe. Är det någon stor skillnad på dessa två kort, förutom att P6T har stöd för SLI? Är det värt att lägga dom extra 500kr:orna på att ta Asus P6T.

Permalänk

Någon som har något att lägga till angående värdet av en systemdisk på dator Nr.2, samt även moderkortsfrågan/GPI's fråga då jag inte har någon aning om vilket moderkort som är vettigast till dator Nr.1?

Tack igen!