OC råd och tips för nytt system uppskattas

Permalänk
Medlem

OC råd och tips för nytt system uppskattas

Hejsan,

Till att börja med vill jag påpeka att jag är HELT novis till överclockning
men sugen på att testa och leka lite med dom andra "barnen".
Nya leksaker är införskaffade enligt nedan och om det finns tid, lust och ork från någon vänlig själ så skulle det upskattas hjärtligt.

Intel 8400, XFX 750i, XFX 260GTX Black Edition, Corsair 8500 Dominator. Allt detta sitter snyggt och prydligt fast i en Cooler Master Dominator 690,
matas med ett Cooler Master 620W ReallPower och CPU'n kyls med Zalman9700.

Naturligtvis har jag läst alla manualer och otaliga forum men blir inte riktigt klok hur BIOS skall ställas in då XFX's egen information på siten i alla fall i mina lekmannaögon är bristfällig.

Ett annat fenomen är minnesfrekvensen i BIOS visar 800Mhz(dual channel naturligtvis) om man inte klockar dom till 1066Mhz och höjer spänningen till 2.1V då visas frekvensen korrekt men timings blir inkorrekta.
Det är väl inte meningen att man skall klocka minnena för att dom skall ha den specen som fabriken angivit?

Tack på förhand

Permalänk
Medlem

minnena är så kollade EPP minnen (Enhanced Performance Profiles) vilket gör att du måste ställa in "SLI Memory" i BIOS att det skall vara aktiverat så sköter timings själv(om du inte vill ställa in allt manuellt), dock måste du ändra volten tror det är 2.1 volt te de minnena? står på.....

du skall leta upp något som heter QDR FSB i bios och göra så man kan ändra den manuellt, brukar vara så att det brukar vara låst tex:"system setup - AUTO" ska man ändra till manuellt så ska QDR FSB gå att ändra. (system setup var bara något jag skrev, vet ej exakt vad det står)

oftast finns klocknings editorn på någon "andvanced" sida i BIOS.

på din cpu skall det stå 1333 mhz(QDR FSB), kolla runt & se om du hittar dessa siffror, då är du troligen på rätt sida i BIOS.

sedan kan du testa slänga upp QDR FSB´n till ex 1400 vilket ger (1400/4) * 9 = CPU speed *3150mhz*

hmmm & sen får du testa dig fram på egen hand hehe, som vi andra gör. ändra volten osv mm å testa sig fram, dock vill jag klar göra att det finns en potentiel risk med att överklocka. med andra ord bli inte arg på oss om något går sönder pga felaktig volt/nuffror i BIOS

hoppas det ger lite mer klarhet denna grumliga text.

Visa signatur

Dator 1 i7 920 @ 3,2 ghz, GTX480
Dator 2 Phenom II 940 @ 3 ghz, GTX280

Permalänk
Medlem

Tackar Alm, några klockor ringde i alla fall. För att kunna klocka i BIOS på XFX 750i kortet måste man manuellt ställa om en så kallad Joc1 jumper som sitter precis under SATA1_2 portarna.
Att det är inställt för manuellt BIOS verifieras också med en grön LED lampa som lyser när man ändrat jumpern från 1-2 till 2-3 läge.
Lite info för dom som är lika novisa som en själv ^^
Tackar än en gång!

Permalänk
Medlem

så lite så! lycka till med klockningen

Visa signatur

Dator 1 i7 920 @ 3,2 ghz, GTX480
Dator 2 Phenom II 940 @ 3 ghz, GTX280

Permalänk
Avstängd

Det kan ofta vara bra för nybörjare att gå in på en recension av moderkrotet så att man kan se exakt hur de har gjort och vad inställningarna heter för överklockning i just ditt bios.