Två trådlösa gitarrer funkar inte i min ps2

Permalänk
Medlem

Två trådlösa gitarrer funkar inte i min ps2

Hej,

Skulle bli ytterligt glad om någon vänlig själ här inne har nån idé eller en lösning på mitt problem. Har beställt ett paket med 2 st trådlösa gitarrer och Guitar Hero till ps2.

Jag får bara en gitarr att funka åt gången. Den andra är helt död. Nån som råkat ut för eller känner igen problemet?

tack på förhand!

Jimmy

Permalänk

Annat problem...

Hej!

Vi har också två trådlösa gitarrer till PS2 men de funkar i alla fall ibland samtidigt. Problemet vi har är att förbindelsen mellan gitarrer och PS2 klipps ibland och oftast samtidigt för båda gitarrer. Det märks tydligast på långa toner men även på kortare. Tidigare provade vi att byta batterier, men de verkar räcka längre än man tror.

Här om dagen trodde vi att problemet var löst då vi kopplade bort strömförsörjning (nät och batterier) till våra trådlösa telefoner. Vi har två trådlösa telefoner och ju mer vi kopplade bort av dem ju bättre funkade Guitar Hero med båda gitarrerna. Idén till detta var att jag tog med spelet (konsol, gitarrer och skiva) till ett annat ställe där det saknades trådlösa telefoner och där funkade allt klockrent.

Idag skulle vi spela igen och kopplade ur telefonerna men tyvärr hjälpte det inte. Jag startade om spelet flera gånger men inte förrän jag valde att spela med en gitarr (med den andra avslagen) började spelet att funka klockrent.

Ditt problem med att ingen gitarr funkar när du spelar samtidigt verkar konstigt och tyvärr hjälper nog inte det vi testat. Vi har ju för det första inte löst vårt problem själva:)

Det kunde ju vara läge att ta med grejorna (konsol, gitarrer och spel) till ett annat ställe och se om det funkar bättre där. För oss funkar det ju ibland och det är störande att man aldrig vet när det ska funka. Om grejorna funkar på ett annat ställe kanske du har något som stör ut signalen hos dig. Andra trådlösa grejor?

Kunde vara läge att låna någon annans gitarr för att se om samma sak händer igen.

Hoppas att det löser sig. Jag återkommer om vi kommer på några nya idéer.

Mvh
Marcus