Saken med de här nya dyra (det är bara högprestandasegmentet ännu) core i7 är att processor har tripple channel. Därför du ser moderkort med 4 och 6 minnesplatser. Du vill ha ett med 6 platser då de med fyra har tripple channel om man struntar i att sätta i 4:e.
Men om det är fullt tillräckligt med 6 GiB så köper du ett paket 3x2 GiB (till 6-plats moderkort). Då har du plats att ploppa i lika mycket till senare om du vill utan att slänga ut något.
Ja det klockas via BIOS-inställningarna.
Närmare om alla aspekter av överklockning av i7 920 kan du kolla i överklockningsforumet, men de verkar väl inte vara för svårt alls att skrämma upp den i minst 3,4 GHz (många mycket högre men jag vet inte vad de haft för kylning).
Tyvärr ingen rekommendation exakt på moderkort, jag har inte fördjupat mig så nära i i7.
Grafikkortet används väl hela tiden i 3DS max förutom när man väljer att starta raytracingen. Men ska inte 3DS max stödja DirectX också?
AMD ATI radeon 4850 och 4870 har varit väldigt populära för pris och prestanda ett tag. Jag har inte koll på hur det står sig mot nvidias alternativ nu.
SSD flashdiskar är jag lite emot sålänge man själv måste öppna plånboken.
De dyrare (finns billigt som inte alls är så bra, SSD betyder inte superprestanda) är klart bättre än en velociraptor (enda moderna 10 000 rpm disken för SATA-anslutning). Men samtidigt kostar de väldigt mycket. Ska man komma undan så måste man köpa en liten en och jag tycker det är att skjuta sig själv i foten om man köper en 16 eller 32 GiB SSD flashdisk för att ha windows på och några program, sen kör 7200 disk för allt annat också.
Vill man ha lite extra (och det är skillnad i accesstid så det märks av den del) så duger velociraptorn bra. En bra (också mycket utrymme) SSD flashdisk är för mycket pengar för allt för lite prestanda.
När jag själv rekommenderar så tycker jag man kan ha en velociraptor som systemdisk och en/flera 7200 rpm för lagring. Körde själv samma idé när jag köpte hårddisk men då fanns inte velociraptor utan jag har gamla raptorn. Jag är mycket nöjd med det (men den är "föråldrad" nu, köp inte!).
edit:
Här har du en knappt månadsgammal guide för grafikkortsserier beroende på pris (nu angivet i amerikanska dollar men du får ju se det relativt).
http://www.anandtech.com/guides/showdoc.aspx?i=3479
Det som hänt sen dess är Geforce GTX 285 och 295 (vilket såklart är bättre och dyrare än GTX 280).
Det jag själv tittar på när jag köper grafikkort är hur mycket minne det är. Det är många som bara glor på vilken GPU det är. Men får jag ta ett exempel så kom ju GTA IV till PC nyss, min quad core processor tillsammans med 640 MiB RAM på grafikkortet (8800GTS) klarade av det bra både i frame rate och texturkvalité etc. Kortet kom ut på marknaden för över 2 år sen... Sentida som köpt 8800GT med 512 MiB fick det lite kämpigare.
Lämnar man några platser ledigt på internminnet så kan man uppgradera - grafikkortets minne kan man inte uppgradera utan att byta ut det. Är du inte ute efter något allt för sniket skulle jag definitivt köpa ett kort med 1 GiB minne eller nära därpå.