Permalänk

Köpa eller vänta?

Hejsan jag har skrapat ihop en slant nu till ett nytt grafikkort men jag undrar då om man ska köpa ett gtx 295 och om det funkar till dx11 som kommer ut senare 2009 och till windows 7 osv.

Säg varför man ska köpa/inte köpa
Och ge förslag på andra bra kort som ger bra Prestanda

Permalänk

Klart att det kortet ska funka. Det är det bästa kortet ute just nu ^^. Satsa på det! Jag har iallafall inte hört att det ska komma ut ett till nytt kort inom dom närmsta månaderna. Men det kommer ju nya komponenter hela tiden. Teknologin går frammåt

Kanske ATI kommer komma med något kort så småningom som ska konkurrera med Nvidias GTX 295, men jag har inte hört något.

Visa signatur

Intel E5200 4.1Ghz -|- Radeon HD4850 -|- A-Data 2x2GB PC6400 -|- MSI P43 Neo-F -|- Western Digital Caviar 320GB -|- Coolermaster Elite 333 -|- Corsair 650W
Razer Diamondback 3G
Samsung 2032BW