Visa signatur
e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.
Hej
Min bror går i valet o kvalet på om han och jag ska försöka klocka hans x2 prolle. Jag har tidigare klockat min intel men jag har förstått att det är ganska annorlunda att klocka en amd. skumläst lite om nåt som heter htt och lite annat som verkar helt främmande
Det handlar om en x2 4200+ som går i 2.2 ghz original. Hans moderkort är ett abit-kort, osäker på modellen, men det går givetvis att kolla upp.
det jag undrar över är om det finns nån bra klockarguide till x2:or och var man i så fall hittar den. eller om nån vänlig själ kan ge en snabbinstruktion? hittat lite läsning efter googlesök men tänkte att nån här kanske kan rekommendera en bra o tillförlitlig guide, litar på detta forum
enligt hardware monitor idlar hans processor på mellan 30-35 grader, verkar som kylaren är lite ojämn för det skiljer ca sådär 5 grader mellan kärnorna.
tror minnena är corsair value select 5300, de är väl knappast klockarminnen direkt.
men vad kan vara rimligt att tänka sig att tjäna på en klockning. hur långt kan man komma upp i och vad kan det ge honom i faktisk prestandaökning?
är det svårare att klocka amd än intel?
och vilka temperaturer är ok på x2or?
och gärna lite hjälp på traven att hitta en bra guide eller en snabbinstruktion
e8400 @ 3,6 ghz Freezer 7 pro. Gigabyte GA-EP35-DS3. XFX 5770 Corsair XMS2 8500 2*2024 mb. Corsair 650w. Antec three hundred.
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.