Permalänk

Lite frågor om överklockning

Hej mitt första inlägg här på sweclockers.

Nu är det så att jag är ganska ny på det här med överklockning och så men en kompis till min käre far berättade lite vad man skulle tänka på över msn så tänkte att jag skulle ge mig på och börja överklocka lite.

Min dator består av följande delar:

Processor: Intel core Quad q6600 2,4 ghz
Grafikkort: XFX GeForce 9800GTX+ 765M 512MB PhysX
Minne: 4 gb Corsair 800 mhz ( Kör XP så läser bara 3 gb)
Modekort: Gigabyte Ga-EP35-DS3L/s3L

Har prövat att överklocka processorn till 3,0ghz där jag kör Multipler på 9x och FSB på 333 mhz. Mina ramminnen har jag då satt på 2,4 på multipler tror jag och de ligger på 800 mhz fortfarande. Spänningen har jag satt på auto. Har jag gjort rätt då? Är det något annat man borde tänka på?

Temperaturen ligger på 40-50 grader idle och 70-73 grader load när jag kör prime95. Inte testat att köra jättelänge ännu men det beror på att jag bara har en fläkt i chassit. Den blåser ut på baksidan av chassit. Mitt chassi är ett chieftec mesh medium tower.

Borde jag sätta tillbaka inställningarna i Bios till normalt läge och vänta tills jag köpt någon fläkt till så att processorn inte blir överhettad?

Grafikkortet har jag också överklockat men det gjorde jag i ett program som jag laddade ner från nvidias hemsida och där kunde man dra upp lite inställningar och så men man får gå in och ladda sin profil varje gång man startar upp datorn. Finns det något annat sätt att överklocka grafikkortet eller gör det så lite skillnad att det inte är lönt eller?

Körde även 3dmark innnan idag och fick 15060 poäng. Är det bra? På superpi får jag 17,539 sekunder när jag räknar ut 1 miljon decimaler.

//MVH Robin Johansson

Permalänk
Medlem

läs FAQ, står allt du behöver veta. Det är 100sådana här frågor redan

till grafikkortet ja Rivatuner. Läs guide på internet och du bör inte överklocka utan att ha läst på lite innan iallafall.

Var försöktig med volten! när du har på auto så brukar datorn sätta på väldigt hög fast att du har relativt låg FSB.

Everest Ultimate Edition är bra mät program i temps etc.

Hasta inte igenom saker heller.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av matlo
läs FAQ, står allt du behöver veta. Det är 100sådana här frågor redan

till grafikkortet ja Rivatuner. Läs guide på internet och du bör inte överklocka utan att ha läst på lite innan iallafall.

Var försöktig med volten! när du har på auto så brukar datorn sätta på väldigt hög fast att du har relativt låg FSB.

Everest Ultimate Edition är bra mät program i temps etc.

Hasta inte igenom saker heller.

tack för svaret! Har läst lite i FAQ men hade lite svårt att förstå vissa saker. Jag var nog lite lat när jag skrev tråden för nu ser jag hur många sånna här frågor som redan har blivit ställda. Ska gå in i bios och sätta manuellt igen.