Permalänk
Medlem

Moderkorts byte på Amd64 x2

Tjenare , skulle fixa morsans dator som moderkortet hade brustit på. Lite halvslapt och drygt kollar jag att hon har en Amd64 x2 , inte kanon koll på AMD då jag aldrig jobbat med det. Går i alla fall in på komplett.se och beställer ett Socket AM2+ moderkort som processorn står bland listan av kompatibla processor. Så lite moderkortet kommer hem och jag plockar bort pfläkten och ser att min Amd 64 x2 var av socket 939 och det passar inte på am2+ , dåligt kollat av mig.

Men i vilket fall , nu letar jag efter ett socket 939 moderkort , ngra bra tips på stabila till en billig peng och på vart jag kan beställa ?

Kan man returnera ett moderkort om det blivit fel ?

Visa signatur

-||-Asus P8Z68-V/GEN3-||- Intel Core i5 2500K @ 4,5 Ghz -||-XFX Radeon HD 7970||- Corsair XMS3 DDR3 1600MHz 8GB CL8 -||-Corsair H50 -||- 4x Samsung F3-||- Corsair SSD Force Series 120GB -||- Corsair HX 750W -||- FD define R2 -||- Creative X-fi Music -||

Permalänk
Medlem

Det är länge sedan s939 var aktuellt, men det finns några kort kvart till salu. http://www.prisjakt.nu/kategori.php?k=416
I och med att det är en X2 har du förmodligen PCIe grafikkort, eller integrerad. Kolla även upp sådant innan du väljer moderkort.

Du har ångerrätt enligt distansavtalslagen. Lämpligen läser du kompletts köpvillkor, som du intygade att du gjort i samband med beställningen

Visa signatur

Vägra fx 3of4 Pi 1M 1.84 s Memory remapping
Minnen har ingen egen hastighet. Märkningen anger bara vilken hastighet minnena uppges klara