Permalänk
Medlem

Vattenkylning köpråd <<

Tjena.
Har köpt ny dator som sitter i ett alltför litet fjutsu simens chassi som resulterade i flertalet strimlade fingrar efter montering. Men jag håller på med ett fulltower som ska bli dess slutdestination.

Anledning till post i kylnings-forumet är då att den ska vara vatten-kyld in the end. Antar och ber om ursäkt för dubbelpost (antar att denna tråd redan finns) men jag är ute efter lite speciella saker.

Nr1:
Grafikkortet är ett geforce 295 gtx vilket genast leder till frågan: Finns det vatten block till dessa? Det måste också vara sli-vänligt då jag har ett 9600 gt som PhysX kort.
PS: är det att rekomendera ett 9600 gt som PhysX då 295an har multi gpu och PhysX är redan aktiverat. Kommer det göra skillnad?

Nr2: Vattenkylningen!
Jag ska ha:
1 tripple radiator
2 pumpar
1 tank
2 gpu block
moderkorts block
ram block
1 cpu block
samt några temp mätare (en innan radiatorn och en efter för att se vilken hastighet jag ska köra fläktarna i)

Nr3: Pumpar
Jag har ett Gigabyte x58 extreme som redan har ett vattenblock.... men jag vill ta bort det och sätta dit nya. Förslag? om det ens finns? Anledning till 2 pumpar är väl mängden slang som kommer dras. Har inom en snar framtid 12Gb ram och då behövs 3 ramblock, 2 gpu block etc. Tänkte därför köpa 2 pumpar.

Nr4: Köprådgivning
Har inga tidigare erfarenheter av vattenkylning därför inte heller av priset. Men hade tänkt lägga en 3-4k kanske kan sträck mig till 5.

De frågor som prioriteras:
Nr1: angående 9600gt som physx
Nr2: 2 pumpar?
Nr3: 295ans vattenblock?

Tackar och bockar till er som tar er tid att läsa denna allt för långa tråd ^^

Visa signatur

I7 stock. 295 gtx. 32" Samsung wtf...

Permalänk
Medlem

För en I7:a och 2 grafik kort (3 GPU) skulle jag rekommendera 2 separata loopar, en för prolle och moderkort och en för grafik kort. Du behöver då också 2 radiatorer och 2 tanka.

Det finns normalt ingen prestanda anledning att vatten kyla ram, den genererar så pass lite värme. Sätt en fläckt enhet för att kyla ram över den om du tyvker det verkar behövas.

Flera tillverkare har GPU block till 959 på gång, har för mig att dom räknar med att kunna leverera till slutet på månaden.

Räkna snarare över 5k än 3k i pris, bara ett vatten block till en 959 hamnar på runt på en 1500 kr.

När det gäller komponent val skulle jag surfa runt lite, finns gott om tips på det här och andra forum, så kan du komponera ett system och be om kommentarer.

Visa signatur

"Jag har inte gått 5 år på Chalmers, men till och med jag vet att det är en dum idé att blanda vatten och elektronik"
Min Fru

Permalänk
Tangentbordskonnässör

Sen skulle jag inte kyla NB heller då det drar ner såpass mycket på loopen och du iaf får bättre kylning med en tredjepartkylare på luft..