Snabbt HTPC-Bygge
Tjenare på er alla!
Var ett bra tag sen jag gjorde en riktig bygglogg här på Swec nu, så det kändes som att det var dags. Nu är det iofs inget jätteprojekt utan ett mindre sådant som kanske sträcker sig över 3-4 veckor (99% av arbetet görs på helgerna dessutom).
Tog mig ett par timmar att rita upp ungefär hur jag ville att chassit skulle se ut, och detta blev resultatet (Klicka för större bild!):
Även om inte alla detaljer finns med på den så tyckte jag det räckte för att börja bygga, så kör i vind!
Började med att skära ut plexiskivan som kommer bli botten samt fästplatta för moderkortet. Tog alla måtten till hålen från en pdf på www.formfactors.org.
Efter det så gängade jag hålen med UNC 6-32 (För er som inte vet vilken gänga det är till vanliga chassiskruvar osv).
Lite testande för att se om alla hålen stämmer med moderkortet, och det verkar de göra Där ser ni nätagget jag tänkt använda (Moderkortet är bara för kontrollen).
De två delarna som bildar fronten samt två 10mm tjocka bitar plexi skärs till. Plexibitarna är till för extra stadga samt för att hålla de två bitarna till fronten på plats.
Sen lite borrning/gängning för att kunna fästa ihop grejerna.
En bunt med moderkortsdistanser.
Sen frästes baksidan till, körde med 3mm alu.
Om man kollar på cad-ritningen så ser man att fronten är tvådelad, och att denna delning går runt chassit till baksidan. I "springan" om man nu kan kalla det det, så kommer jag sätta svart, frostat plexi (Tror det är den bästa beskrivningen om hur det ser ut).
Och såhär blev det!
Nu ska det bara skruvas fast tillsammans med displayen (Köpt på fractronics för ett bra tag sen).
Ser bra ut!
Sen gjorde samma sak med sidorna (eller topp/botten, vet inte riktigt om det blir snyggare att ha den stående )
Och nu var det dags för pillgörat. Att få alla dessa rundade hörnbitar på plats. Har haft ganska bra tur dock eftersom jag hittade dessa alu-bitar på jobbet. Bara att stoppa i sågen och kapa på mitten.
Hade ett par olika ideér på hur jag skulle fästa dessa bra, och jämnt utdelat. Började med den enklaste och fulaste!
Den plus lite epoxylim så får man (Sorry för kass bild):
Fanns dock ett par stora problem med detta,
1: Ser dåligt ut. Det sitter mycket överflödigt lim överallt.
2: Limmet fäster inte riktigt på så två så blanka ytor.
3: Plexibiten som allt är fäst på är väldigt skör, och jag lyckades bryta av den när jag skulle montera dit eländet!
Valde då det jobbiga sättet istället. Skar till en skena i alu, med 13st jämnt utplacerade hål på. Sen borrade jag, samt gängade alla hörnbitarna som skulle sitta där.
Plus en massa skruv.
Och såhär blev det!
Nu är det bara att göra 2st till
Okej men där är jag nu iaf, efter detta så kommer uppdateringarna ske i "realtid" så att säga.
Hoppas ni tycker det ser trevligt ut hittills, och att ni hänger med till slutet
// Sleepstreamer
"Computer games don't affect kids, I mean if PacMan affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching pills and listening to repetitive music." - Kristian Wilson, Nintendo 1989