Söker feedback på GA-73PVM-S2H - hjälp tack!

Permalänk
Medlem

Söker feedback på GA-73PVM-S2H - hjälp tack!

Hejsan!

Ska till o uppgradera till Intel för en billig peng o satsar på följande komponenter:

Intel Dual Core E5200 2.5GHz 800MHzst
Gigabyte GA-73PVM-S2H s775 mATX HDMI, s775
2048MB (2x1024MB) DDR2 PC6400 CorsairXMS2 (*2 alltså 4 gb)

Till det kommer ett radeon 4850 512 mb också. Datorn är tänkt att funka till film o spelande på normal nivå. Vill även pröva på att klocka o undrar vad ni har för erfarenheter av mobot o prollen tillsammans med minnet när det gäller klockning o vad man kan tänkas komma upp i för nivåer o hur man lättast gör det? Nybörjare på det området nämnligen.

Permalänk
Hedersmedlem

E5200 är snäll mot överklockare då den bara har en 200MHz FSB och man kan klocka den till 333MHz FSB utan att överklocka moderkortet så man kan använda nära på alla moderkort om man vill överklocka den. Nu är inte det riktigt så enkelt men en lätt ökning till 266MHz FSB ger 3325MHz och dit skall man nå utan att behöva höja vcore med särskilt mycket och nöjer man sig med 3GHz så skall man inte behöva någon höjning alls.

Moderkortet får bra betyg runt om på nätet men en del låsningar i BIOS har drabbat en del.

Visa signatur

Rocking hard !!!

Kontakt: malo@sweclockers.com eller skicka ett PM

Permalänk
Medlem

Du har kanske redan läst dessa omdömen http://www.prisjakt.nu/produkt.php?o=237811

Visa signatur

janee

Permalänk
Medlem

Precis det du snackar om sitter jag o testkör just nu!

1, _OBS_ moderkortet har bara 2 minnesplatser, så vill du ha 4gb så är det 2*2gb som gäller! (jag nöjde mig med 2*1gb, då burken bara skall anv till HDTV/filserver/musik)

2, Sitter o leker med klockning just nu, just nu kör jag 11*300fsb = 3.3ghz med 1.25v, Intel originalkylare. Nått som stör mig lite är att man inte kan ändra spänningen till något (förutom cpu) och mina minnen vill gärna ha 2.1v så mina minnen bråkar en hel del.

Första intrycket efter 1 dags anv: mycket prisvärd combo, tyst, clockning är ju inte direkt prio 1 på denna burk, men kul att det finns lite o leka med iaf