Permalänk
Medlem

Permanent undervoltning av zepto?

Ja, försökt kontakta Zepto nu sedan december utan framgång, som det redan påpekats så är de helt omöjliga och ha och göra med som det verkar. De svarar varken på mail eller så fort man kommer fram i livechatten och förklarar problemet och svarar att man blåst rent den så beter de sig väldigt proffsigt och bara stänger ner chatfönstret utan någon vidare kommentar.

Så jag tänkte ta tag i problemet själv, har en Zepto 3215w som överhettar och dör slumpmässigt vid belastning, vid 85C stängs den bara av.

CPUn är en C2D T5250 (CPUID 6FD)

Märkte att VID/VCoren ligger på 1,2250V vilket i mina ögon ser ofattbart högt? Drog ner den med RMClock till 0,9500V(lägsta som fanns) och den är helt stabil och värmeproblemet är som borta, då går tempen knappt över 60C, viket jag hellre har än en ostabil/oanvändbar dator.
Men grejen är väll att RMClock och alla dessa "real-time" program är väll endast aktiva under Windows?

Jag vill hellre köra linux, så går det och göra permanent på något sätt? Pinmod? BIOS mod?
Blir ju betyldigt bökigare men även om jag skulle skicka in den till Zepto tvivlar jag att de skulle få någonting löst. Trots allt är det väll ett fabriksfel någonstans? Öppnade även burken och la om kylpastan och allt ser väll korrekt ut förutom att den lilla kylaren verkar inte ha någon möjlighet och klara av att kyla datorn tillräkligt under belastning.

Så vad gör man? Skulle vara tacksam om någon hade information och skulle kunna peka mig i rätt riktning.

Permalänk
Medlem

Patchade istället kärnan med detta, det är väll en tillfällig lösning;
https://www.dedigentoo.org/trac/linux-phc/