Tjenare gott folk, allting började med att mitt bios inte ville spara ändringar(när jag skulle klocka), så jag formaterade (vet inte varför) och sedan rensade jag CMOS ( Tog ut stömkabeln, tog ut batteriet, såg att "jumpern" redan va på "2&3" och det är dom som man ska flytta den till i 5 sec för att resetta, tänkte inte mer på det och satte jumpern på 1&2 som det ska vara, sedan satte jag i batteriet och starta datorn)
Ändrar lite i windows, stänger av endel portar som jag inte behöver, såsom firewire och shit.
Anyways, så efter CMOS resetten och ändringarna i bios så får jag fram detta medelande när jag startar upp datorn (första gången efter cmos reset)
" Warning!!! USB device over current detected!!!
Please remove over-current USB device!!!
System will shutdown in 15 seconds!!!
Och jag har prövat att starta windows utan USB saker,(mus & headset)
Hur fixar jag detta?
EDIT: ledsen ifall jag hamnade i fel del av forumet
Ursprungligen inskrivet av hasenfrasen Gör en ny reset, nu i rätt ordning. Får du fortfarande Over Current, tjacka nytt moderkort eller sätt mobot's interna USB-sladdar på rätt ställe.
Satte på bios att det inte skulle visa några felmedelande, temporär lösning dock.
Men det funkade perfekt innan jag rensade CMOS, så fel kabeldragning kan det inte vara?