Jag har testat FreeNAS och Microsofts Windows Home Server. Tycker att båda fungerar men det är två funktioner som jag har i WHS som jag skulle vilja få igång i FreeNAS om det är möjligt.
1. Folder Duplication. Jag har inten lust att köra Raid på mitt NAS då det mesta består av ISO-filer av mina DVD-skivor. I värsta fall får jag lägga tillbaka dessa. Det jag däremot vill skydda är mina dokument och bilder. I WHS kan man enkelt sätta vilka shares som ska dupliceras.
2. Disk Pool. I WHS kan man lägga till en disk som hoppar in i poolen. I FreeNAS kan jag bara lägga till Mount Points och det blir då per Raid alt per disk. Finns Disk Pool funktionalitet att få i FreeNAS?
Tycker att WHS är smidigt men gillar inte att all data som sparas ner ska gå via systemdisken i WHS. Det blir onödig diskaktivitet när allt ska balanseras mellan diskarna. FreeNAs är smidigt och gratis. Dock utan de två funktionerna jag gillar mest.
Har någon tips på hur man kan lösa ovanstående i FreeNAS? tacksam för alla tips jag kan få.
Ursprungligen inskrivet av Dogbay Tycker att WHS är smidigt men gillar inte att all data som sparas ner ska gå via systemdisken i WHS. Det blir onödig diskaktivitet när allt ska balanseras mellan diskarna.
Just det där blev ju fixat i senaste powerpack releasen till WHS, så ska inte längre vara något problem.
Ursprungligen inskrivet av ronnylov 1) Går nog att lösa med rsync.
Jag vet att man kan köra backuper från Windowsklienter till ex FreeNAS med rsync men visste inte att man på FreeNAS kan köra rsync internt mellan diskar.
Är ingen hejare på varken FreeBSD eller FreeNAS så en länk med mer info om hur man sätter upp detta skulle inte skada
Ursprungligen inskrivet av Dogbay Jag vet att man kan köra backuper från Windowsklienter till ex FreeNAS med rsync men visste inte att man på FreeNAS kan köra rsync internt mellan diskar.
Är ingen hejare på varken FreeBSD eller FreeNAS så en länk med mer info om hur man sätter upp detta skulle inte skada
FreeNAS 0.7 har ju ZFS stöd vilket betyder zpool, typ "Disk Pool". Dock är den versionen fortfarande i alpha-stadiet så det kanske du inte vill köra på din filserver