Kylningsproblem av en 45W processor !?
Hej
Jag har en underligt varm amd be2350 processor (TPD 45W). Jag bytte ut processorkylaren i min HTPC från hemska Zalman CNPS8000 till underbara Scythe Shuriken. Har tidigare tidigare gjort samma byte på min lilla, tajta kontorsdator med 4850e propp och där fungerar det utmärkt (max 50 grader efter orthos ca 1h).
Båda propparna specade till tjmax 55-65 (luddigt)
Utförande av kylarbyte:
1) Borttagande av gammla kylaren - stora problem då en del av fästanordningen på ena sidan av zalmanen gått sönder (den del som man ska trycka/dra på), så lite mer än milt våld krävdes för att få bort den.
2) Kemisk ren bensin + bomullspads (med låg luddfaktor)
3) En klick Arctic Cooling MX-2 på proppen (från ett prestandabygge)
4) Shuriken på (maken till lättmonterad kylare)
5) Koppla in och igång med datorn
Nu upptäcker jag problemen. Startar HWMonitor och tempen är redan 40-41 grader - startar orthos och tempen flyger i iväg 73 grader!!! Wuuut!
Jaja, tänker jag, öppna och fixa till. Tar bort kylaren och ser att pastan har spridits ut bra har inte nått hörnen riktigt men allt ligget jämnt och bra. Dit med lite mer pasta kanske? Tja duttar dit lite till, sätter dit kylaren och känner efter att kylare och propp sitter jämnt ihop och det gör dom (suger tag i varandra så att säga) och slutligen spänner jag fast kylaren.
Men ingen förändring! Jag har inte satt dit locket på datorn denna gång, så jag stoppar fläkten med mitt finger - ingen förändring av tempen! Hmm känner på kylflänsarna och de är inte varmare än rummet (typ).
Klockade ner 2100 -> 1800 tempen upp i 60. Stannar orthos tempen faller snabbt ner till 41-42 (detta också för varm när fläkten suger frisk luft). Stannar fälkten startar orthos går upp i samma temps som förut och planar ut och på intet sätt går detta snabbare än med fläkten igång...
Vad kan vara fel? Mina tre förslag är
1) Något blev galet när jag tog bort zalmanen, typ bracket sitter inte rakt el dyl
2) Kylpastan gammal (ca 8 mån), dock så funkade den i det andra bygget som gjordes för ca 2 mån sedan.
3) Alla tre heatpisen saknar gas och kan inte transportera värme (nja inte så troligt)
Förslag 4) 5) osv... får ni bidra med
Tack!
EDIT:
Jag är helt medveten om att det är kontaktproblem, frågan är bara varför, jag har passat in kylaren så noggrant som det går.
3) ovan är mest på skämt...
The statement below is true.
The statement above is false.