Hur låsa upp överklockning med msi moderkort?

Permalänk
Medlem

Hur låsa upp överklockning med msi moderkort?

behöver snabbt svar, ska klocka en e6550 med ett msi neo-f p35 men i bios är alla volt, fsb med mera gråskalat, dom går helt enkelt inte ändra, hur ska jag göra för att ändra det? Tacksam för snabbt svar

Visa signatur

Ridå

Permalänk
Vila i frid

Enligt MSI's hemsida finns det inget kort som heter enbart "neo-f".

Berätta gärna vad kortet egentligen heter, t.ex. MS-7360 eller nåt i den stilen.

Permalänk
Medlem

MSI P35 NEO-F, P35, Socket-775
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=335498

det är kortet.

och som du skrev, MS-7360 heter kortet.
Det går helt enkelt inte klocka, i bios går det ändra fsb, men det går inte ändra volt eller nånting, allt är grått och det går inte ändra, allt står på auto. visst, de går ju klocka då, men finns ju ingen chans att styra över volten eller nånting. och så går det inte att sänka minneshastigheten för att kunna klocka heller, då den också är grå.

Visa signatur

Ridå

Permalänk

Edit: Läste helt fel sorry

Visa signatur

CPU: Intel i7 4790K@4,4GHz| Moderkort: Asus Z97-A| Minne: 16 GB DDR3@1600 MHz| GPU: ASUS R9 290X Matrix Platinum| Chassi: Fractal Design Core 3000| SSD: Sandisk Ultra Pro II| HDD: WD 1,5 TB + Hitachi 500GB| PSU: Corsair 750TX

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av LilleGosse
Det luktar som märke dator. Låt mig gissa, HP?

nej inte ett dugg, den är självbyggd, beställd från komplett.

Visa signatur

Ridå

Permalänk
Medlem

Om det fungerar likadant som på andra MSI kort så ska du använda + & - på din numpad för att ändra dom värderna som är "gråa"

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av wez
Om det fungerar likadant som på andra MSI kort så ska du använda + & - på din numpad för att ändra dom värderna som är "gråa"

jaså, även fast dom är markerade med "Auto" ? Hur får man isf tillbaka dom på auto om man inte kan välja det i meny?

edit.
haha de va de värsta, nog va de + och - som gällde, tack så hemskt mkt för ditt svar:)

Visa signatur

Ridå

Permalänk
Medlem

men nu undrar jag en ny sak istället, hur kan man göra för att sänka hastigheten på minnena? i minnesdividern får man välja auto, sen uppåt hela vägen så minnena går snabbare, men inte saktare, och rutan för att sänka mhz på minnena är inte tillgänglig, den hoppar bara över när man försöker markera den, så man kan inte sänka den till 666mhz istället, vilket leder till att minnena klockas för mkt när man klockar cpu, väljer jag 400fsb så visar minnena 900mhz, alltså är de inte 1:1, hur ska jag gå till väga?

Visa signatur

Ridå

Permalänk
Medlem

Finns att välja där i listan med, kommer inte riktigt ihåg hur det ser ut men det går att välja olika typ 1:1, 1:6 m.m. Valalternativet är ovanför där man ser minneshastigheter tror jag.

Permalänk
Medlem

okej jag hittade, tack så mkt:)

Visa signatur

Ridå