Överklockning Amd9950PhenomX4BE Samt fråga ang. Värme!

Permalänk

Överklockning Amd9950PhenomX4BE Samt fråga ang. Värme!

Tjenare!

Ny på forumet men har börjat tänka på Överklockning!

Datorn innehåller ett Asus M3n32 MVP kort med 780 lr. 790 Chipset!

På detta moderkortet sitter bland annat en AMD Phenom X4 9950 Black Edition!

Org fläkt osv osv.

Just nu så har jag en idle på ungefär 35-39 grader och känns väll rätt så mycket eller?

Suttit å kollat lite i AMD OverDrive, å undrar hur mycket jag kan pressa denna processorn på original cpu-kylaren!

För er som inte vet så ligger den på 2.6ghz original.

Kör även med den i ett MidTower Tuniq just nu

Men har Tänkt att skaffa hem en Noctua NH-C12P för att kunna pressa lite mer!

Säg gärna va ni tycker jag ska göra, å vad som går att göra för att få denna processorn att prestera lite mer med originalkylare!

Permalänk

Idle är inte så intressant i sig för det talar i princip bara om hur varmt du har i rummet och säger inte så mycket om processorn och kylaren.
Du får göra ett test med OCCT, orthos, linpack något av dem och se hur varm den blir i 100% load. Sen kanske vi kan säga om du ska överklocka eller byta kylare.

Visa signatur

Phanteks P600S Grå - Ryzen 9 3900X - Phanteks PH-TC14PE Black - ASUS ROG Strix X570-F Gaming - G.Skill Trident Z Neo 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 - HD7970 - Seasonic Focus+ 650W Platinum