Hur framtidssäkert är dyr chassi+dyr nätdel?

Permalänk

Hur framtidssäkert är dyr chassi+dyr nätdel?

Jag funderar på att köpa en riktigt FIN chassi (typ för 2400 kronor) och en nätdel på kanske 800-1000 kronor. Tänkte mig en Lian Li chassi och en Corsair 750W nätdel.

Men hur framtidssäkert är detta? Jag vill i framtiden ha en knäpptyst dator som jag kan köpa uppgraderingspaket till. Till exempel har min förra dator 430W som visade sig inte vara så framtidssäkert. Däremot så kommenterar många som köpt dyra chassi att de inte ångrar sig - att de 'aldrig' kommer köpa en ny. Frågan är bara om det är nått man automatiskt säger när man pungat ut 2000-3000 kronor för en chassi utan nätdel.

Tacksam för råd!

Permalänk
Medlem

Själv tycker jag det är trevligt att byta chassi, brukar köpa ett nytt vartannat år, om inte oftare. Jag tycker det blir lite tröttsamt att trycka på samma knapp och titta på samma låda för länge. Ändå om jag varje gång som jag köper nytt chassi tänker "den här lådan kommer jag ha länge".

Vi alla är ju olika. En vän till mig använder fortfarande en sådan där "pansarvagnslåda" som man hade för ca 10-15 år sedan. Den tycker han är praktisk.

EDIT: Det är ofta när en låda har många bra extra(utöver att vara en låda) funktioner som det kostar. Lägger man ut närmare 3000 kr på ett chassi tänker man nog mer på funktionalitet och inte på utseende. Eftersom, te x, chassin nu mera inte blir så mycker mer ljudlösa finns det ju heller ingen anledning till att byta om man nu är den som köpte sitt chassi för just det.

Permalänk

Jag trodde tanken var att man faktiskt FICK en tystare burk om man pungade ut rejält för en chassi med stora fläktar som går på lågvarv och som behöver mindre luftflöde pga smart design. Sen måste man ju också ha vibrationsdämpare för diskarna osv.

Vilka chassin är rankad högst nuförtiden???

Permalänk
Medlem

Lian-Li gör inte tysta chassin. Du behöver lägga mer pengar på diverse dämpningsmattor etc.

Visa signatur

//Bacon

Permalänk
Medlem

Kan bara rekommendera P182, sparar du en slant dessutom.

Visa signatur

i7 920 @ 4.4 Ghz - HT On | HD5870 | Vertex SSD | Thermochill 120.4 - Heatkiller 3.0 - EK5870 | Silverstone TJ07
TJ07 WeeMaan Edition :D

Permalänk
Medlem

Titta även på Enermax 625 & Seasonics 850 nätagg i silentpcreviews lista:
http://www.silentpcreview.com/article699-page1.html
Bra alternativ till Corsair.

Permalänk

Letar också efter ett mer framtidssäker låda och agg.
Tror att man ska kolla efter möjligheter med plats för vatten kylning.

Hittade ett HX1000 agg på mediamarkt på 2000Kr som man har hört gott om, tyckte att priset var inte så farligt heller hade ju ändå vägarna förbi.

Visa signatur

Q9300 2.5GHz @ 3,2GHz - GA-X48-DQ6 - 8GB PC8500 OCZ HPC - HD4870 1GB MUSASHI x2 - TRUE 120/NFP12 - Corsair 1000HX - 2xWDC 640GB BE - Creative SB X-Fi Xtreme - Cosmos S

Permalänk
Hedersmedlem

Själva chassit är väl inga problem att behålla så länge inte atx-standarden försvinner, och med tanke på hur populärt btx blev lär det nog dröja. Ett nätaggregat är väl för övrigt lättare att uppgradera än till exempel ett moderkort?

Permalänk

Rekomenderar Antec 1200, enligt sweclockers tester så är det än så länge ingen som slår den i kylning, finns däremot de som ligger nästan likadant,.
Nätagg kör jag iaf på Tagan 1300W eftersom jag kommer köra senare på ATI 5870 eller GTX300 i SLI/CF.

Permalänk

Hur lång tid håller ett Seasonic 850W? Kommer den börja låta efter 4-5 år???