Billigt, stabilt, SLI moderkort för 775.

Permalänk
Medlem

Billigt, stabilt, SLI moderkort för 775.

Tjosan,

En polare har nu tröttnat på sitt Asus P5N32-SLI Plus eller något liknande.. långt jävla namn var det i alla fall. I vilket fall som, datorn är ju inte den nyaste så han vill inte punga ut allt för mycket stålar på ett nytt mobo.

Det egentligen enda "kravet" som inte ens är ett krav, men mer än önskan är att det stödjer SLI. Då jag inte vet mycket om SLI-mobos så tänkte jag fråga här. Någon som har ett moderkort att rekommendera som ligger runt tusingen? Behöver inte vara någon klock-mästare till kort, bara stabilt och eventuellt SLI stöd.

Mvh,
Whakka

Visa signatur

|| i7 5820K @ 4400Mhz || 32GB Corsair 2400Mhz CL14 || Gigabyte RTX 3080 Ti || X99 SLI PLUS || Samsung 850 EVO 500GB || Acer Predator XB271HU G-Sync IPS || W10 64bit ||

Permalänk