Lite problem med folding - hjälp efterfrågas
Hej!
Började folda igår, och har inte fått 100% kläm på det ännu. Verkligen kanonbra guider här på forumet och ett grymt engagemang!
Jag drog igång först en SMP och sedan även GPU-klient, och båda tickar på.
Men: Mitt grafikkort jobbar bara i små intervall och "tjuter" när det arbetar. Det är bara några månader gammalt (9800GTX), har senaste drivrutinerna (182.08) och fungerar som en pärla till allt annat jag gör. Det är inte överklockat och temperaturen ligger enligt CPUID HW Monitor mellan 62 och 69. Kan det vara någon spärr på kortet som avbryter pga att temperaturen närmar sig 70? Jag har inte aktiverat någon sådan funktion själv + att jag tror att temperaturen brukar vara mycket högre vid spel (känner med handen vid utblåset).
Enligt FahMon ligger PPD på GPU:n på 4200, vilket verkar normalt?
Hur får man klienten att jobba kontinueligt och är det farligt att det tjuter lite? Om inte farligt så är det ett ganska irriterande ljud.
Angående SMP-klienten så registrerar FahMon ingen PPD + att när jag startade den idag så hittade den inga checkpoints från igår så den fick börja om från början. Har satt klientens URL till C:\Program Files\Folding@Home Windows SMP Client V1.01, där Work-katalogen och allt annat ligger.
Jag testade att göra som det stod i en guide att ta bort work-mappen, queue.dat och unitinfo.txt, och då började den på ett nytt (normal-size) projekt.
SMP-klienten tickar på, men FahMon registrerar varken PPD eller beräknad tidsåtgång. Är det något jag ska ändra? Kommer den komma ihåg checkpointsen när jag stänger ner?
Jättetacksam för svar från alla möjliga håll! Vet att det blev lite många (och röriga) frågor på en gång...
Edit: Sitter på WinXP, E8400 (oklockad) och alla temperaturer ligger fint i övrigt (43 på CPU med 100% folding).
Edit 2: Såg nu att FahMon visst har registrerat PPD och sluttid på SMP-klienten efter att den varit igång ett tag. "Grön lampa också".