Nya delar till en dator <5000kr

Permalänk
Medlem

Nya delar till en dator <5000kr

Hejsan.

Min dator dog för ett par dagar sen och den verkar vara svår att få liv i. Det verkar vara moderkortet som är problemet då fläktar och sånt går igång men man kommer inte ens till bios (skärmen är helt svart).
Datorn är ganska gammal så det enda som är värt att spara är hårddisken och cd/dvd spelaren.

Då pengar är ett stort problem just nu (betalade en australienresa två dagar innan datorn dog) så letar jag självklart efter det billigaste som ändå kanske klarar lite CAD, Starcraft 1 och förhoppningsvis Starcraft 2. Har läst lite och var först inne på ett Nvidia grafikkort, men Radeon verkar ligga före just nu, stämmer det? Och vad kommer grafikkortet att klara? duger det?

Processorn har jag också läst ganska mycket och bra om, jag kommer inte klocka den eller något sånt, och jag tror den duger alldeles utmärkt för mina behov, syndpunkter?

Det jag är sämst på är nog moderkort, och jag tog mer eller mindre bara det billigaste jag hittade som endå var ett känt märke och som inte hade inbyggt grafikkort. Jag kommer inte att utnyttja SLI t.ex och crossfire låter lite väl avancerat för mig.

Totalt: 4 339 kr. (varav frakt 99 kr.)

Antec Sonata III 500 Silent ATX 500Ws 1 145 kr

Intel Dual Core E5200 2.5GHz 800MHz 715 kr

Asus P5Q SE, P45 s775 1 002 kr

XFX Radeon HD4830 512MB PCIe 834 kr

4GB (2x2GB) DDR2 PC6400 Corsair XMS 544 kr

Så, är det prisvärt eller finns det något som bör ändras?

Visa signatur

Coming soon! XPS M1330 - C2D 7250 - 2GB Ram - 8400Gs - 160GB 7200rpm - WLED - Black

Permalänk
Medlem

Tycker ditt paket ser bra ut men vad har du för dator nu? Det kan vara värt testa byta ut moderkortet eller nätagget för att se vart problemet ligger. Billigare att byta ut en del än allt.

Men det kan ju också vara roligt att uppgradera. Angående paketet skulle du kunna köpa billigare moderkort. Tex komplett brukar ha demoprodukter. Processorn är bra och överklockningsvänlig (du kan ju alltid ändra dig).

Permalänk
Medlem

Har en AMD Athlon 3200+ med 1gig ram och ett GeForce MX440 64 MB. Dvs ganska antika delar. Köpte grafikkortet och lådan för kanske en 8-9 år sen, och uppgraderade processorn moderkort och ram för kanske 4-5 år sen. Har dragit mig från att ordna med nya delar då jag inte använt den till något högpresterande.

Har du något tips på moderkort? eller vad ska man tänka på när man letar efter ett? Har försökt ta reda på lite fakta men jag vet inte riktigt vad som är bra eller dåligt. Allt jag vet är att jag inte kommer behöva SLI och att jag inte kommer behöva ett integrerat grafikkort.
Är det bara att hålla koll på vad det är för socket? så att den passar med processorn eller finns det något annat att hålla koll på? Jag har ett trådlöst nätverkskort redan, så jag antar att moderkortet inte behöver ha något inbyggt nätverkskort heller?

Tack för inlägget!

Visa signatur

Coming soon! XPS M1330 - C2D 7250 - 2GB Ram - 8400Gs - 160GB 7200rpm - WLED - Black

Permalänk
Medlem

Jag slängde ihop ett bättre paket från inet.se till samma pris.

Permalänk
Medlem

Förlåt för bumpen, men tänkte skicka iväg en beställning på datorn nu. Jag har försökt leta runt lite här på hemsidan, men hittar inte var fri frakt erbjudandet finns. Är det borttaget?

Och sist men inte minst, något jag bör ändra såhär i sista sekund? jag har ett

Sapphire ATI HD4830 512MB PCIe

för 999kr istället, då den tidigare som jag plockade fram har försvunnit.

Visa signatur

Coming soon! XPS M1330 - C2D 7250 - 2GB Ram - 8400Gs - 160GB 7200rpm - WLED - Black

Permalänk
Medlem

Köp 4770 då den presterar bättre än 4830

Permalänk
Medlem

Glöm inte https://www.inet.se/artikel/6101343/

Sedan så vore det kanske värt att lägga på ett par kronor på mobot om du vill köra crossfire i framtiden.
https://www.inet.se/datorkomponenter/moderkort/gigabyte-ga-ep... detta är helt ok, billigt är det också. Och köp ett 4770 som föregående skrev.

Permalänk
Medlem

finns tyvärr inte i lager och måste nog ha nya datorn relativt snart.

Visa signatur

Coming soon! XPS M1330 - C2D 7250 - 2GB Ram - 8400Gs - 160GB 7200rpm - WLED - Black