Telia och Bredbandsbolaget följer IPRED

Permalänk
Medlem

Amerikanska TV-Stationer sänder stora tv-serier som LOST och The Simpsons i HD kvalite i staterna! Men givetvist blockerar dom ip utifrån? Varför??

Ett annat lysande ex är ju southpark killarna som visar alla sina säsonger helt gratis, nice att köra random avsnitt

Så när får vi samma inom film??

Giriga hollywood idioter!

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av CorranHorn
Finns sätt att tvinga fram ett nytt Ip, har för mig att jag själv använt mig av det men om det funkade eller inte minns jag inte. Håller med, många verkar tro att så fort denna logg fil är borta så är dom safe, kan mycket väl vara som du säger att de har koll ändå.

Varje gång jag startar om min router DIR-635 så får jag ett nytt IP från BBB, vilket är sjukt störande......

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ozeroun
Amerikanska TV-Stationer sänder stora tv-serier som LOST och The Simpsons i HD kvalite i staterna! Men givetvist blockerar dom ip utifrån? Varför??

Dom har bara köpt rättigheterna för att visa det i USA. Om det är TV-bolaget själva som äger rättigheterna som visar serien, så har dom förmodligen sålt rättigheterna till olika TV-bolag världen över. Tv3 har köpt tv-rättigheterna för svenska marknaden. Om tv3:s tittare kan se senaste Lost-avsnittet på webben innan ens den säsongen har börjat i Sverige kommer färre kolla på tv3. Tv3 tappar tittare och inkomster och är därför inte beredda att betala lika mycket för de exklusiva rättigheterna att visa Lost.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ozeroun

Ett annat lysande ex är ju southpark killarna som visar alla sina säsonger helt gratis, nice att köra random avsnitt

Så när får vi samma inom film??

När det är kommersiellt gångbart och filmbolagen tror dom kommer tjäna mer pengar på den typen av affärsmodeller än nuvarande. Det är ganska mycket dyrare att spela in en film än ett avsnitt av South Park. När dom visar South Park gratis på nätet så gör dom det för öka intresset för serien och få massor av gratis reklam och PR. Dom tjänar sen pengar på en öka försäljning av dvdboxar, t-shirtar och kanske även att fler tv-kanaler väljer att köpa rättigheterna att visa South Park pga den ökade efterfrågan.
Skulle man göra lika dant med film skulle den förmodligen vara fullproppad med reklam och produktplaceringar.

Permalänk
Medlem

Tele2 sparar uppgifter i 2 veckor..."Två veckor räcker för oss, säger Henrik Pontén jurist på Antipiratbyrån till svt.se." Han måste ljuga...rättsväsendet är väldigt trögt...någon som vet? (har telia så detta berör inte mig iaf)

Visa signatur

i9-11900F | RTX 3070 ti