Uppgradering/nyköp speldator (2-9000 kr*) - en sorgens dag
Så har till slut dagen man fasat över kommit - när man inte längre kan blunda för fakta.
Har sedan 2004 suttit på i stort sett samma burk och trots att man till yrket jobbar som designer med tungviktarprogram som After Effects etc så är man helt overkligt kass på komponenter och datorn hemma uteslutande gått enbart till spelande, och tacksamt tagit emot vänners hjälp att sätta ihop mina senaste burkar.
Uppdagandet kom när jag kände att det skulle vara lajbans att "bara" köpa nåt billigt grafikkort (vad som helst är sannolikt bättre än det jag haft, se spec nedan) varpå jag förstod att det kommer krävas en totalrustning och inte enbart byta ut lite grejer.
Man är som sagt helt insnöad på spelande och för närvarande är det Warhammer Online samt World in Conflict som gäller fullt ut. Det går hur galant som helst att köra dessa på lägst grafik (på en 19'' LCD i 1490x900) och folk som kommer på besök blir närmast förbannad över hur tyst den går, men det är som sagt dags att kamma luggen och komma ikapp verkligheten.
Specifikation på mitt nuvarande härke:
Antec Sonata I (380 W)
ABIT AG8 moderkort (DDR) PCI-E
Intel P4 Processor 3.4GHz LGA775
Seagate 200GB HD (-måste- bytas ut asap)
1.5 GB RAM DDR
ASUS GeForce N6800 Extreme
Sitter som sagt på en 19'' och har inga som helst planer att "uppgradera" då jag tycker just den storleken är alldeles perfekt lagom - tycker snarare det är smådrygt med större/för stora skärmar.
Mina prioriteringar för nästa trotjänare:[list="1"]
[*]Ljudnivå - är beredd att offra en hel del prestanda för tystare/billigare komponenter, utan att för den delen hamna -för- långt efter toppskiktet
[*]Stabilitet - har blivit en viktig punkt efter att suttit med en "rysk tank" som tuffat stabilt i 5 år, och siktar på att uppleva detta igen
[*]Prestanda/ögongodis - det är som sagt själva spelandet och ljudnivån som är det primära, men kan man sitta och småflina och torka en tår över hur förbannat vackert ett spel är så gör det absolut ingenting
[/list=1]
Jag har sneglat i forumet en del och på diverse webbutiker fram och tillbaka, och man sitter på en halvfull plånbok... så alla lösningar välkomnas, men det finns helt klart begränsade resurser... även om man ibland inte har mycket till val om man nu vill ha en dator som kan räcka i nåt par år. Att ta hela uppgraderingen i steg hade vart grymt, men tror själv att det kan bli svårt att lyckas med.
Må säga att jag är grymt imponerad över hjälpsamheten här på SweC och kändes rätt självklart att dela min huvudbry här. Är naturligtvis extremt tacksam för funderingar och svar. ^^