Permalänk
Medlem

Speldator (~9000 kr)

Hej, nu är det så att jag inte har haft kollen på datorhårdvara och sånt på ett bra tag och vet att ni är mycket mer kunnig på detta område än mig. Så jag undrar om ni kunde sätta ihop en så bra dator som möjligt till mig. Jag har runt 10-11 tusen att spendera på dator och skärm.

Jag har tittat på denna skärmen:
http://alina.se/Produkt.aspx?r=pl&T2=9H.Y3VLN.I8E som kostar 1800 kr. Det är mer en temporär skärm tills jag har råd att köpa en lcd-tv som jag nog kommer köra mer på när jag har råd (precis tagit studenten, saknar jobb just nu ska köpas när man har fixat det).

Så då har jag runt 9000 kr kvar att lägga pengarna på en dator och jag undrar om ni kunde plocka ihop en bra för dessa pengar. Överklocka ska nog inte vara några problem och jag kommer spela lite mer krävande spel, kolla på film (både vanligt och hd) och surfa (förhoppningsvis på en stor lcd-tv inom snar framtid). Nån bildredigering tror jag inte kommer att vara så himla mycket just nu.

Så om ni kunde vara snäll att sätta ihop en så bra dator som möjligt för detta pris, det är inte ett maxtak utan mer ett riktmärke. Budgeten går att tänja lite på.

Permalänk
Medlem

Här är mitt förslag, går även att uppgradera till SLI

http://pici.se/422269/

Permalänk
Medlem

Wiie, SLI från början.

Permalänk
Antielefant

Jag är lite allergisk mot 21.5" 16:9, så jag får rekommendera en riktig 22" 1050p istället om du ska spela på den. Det skiljer en hel del i höjd på dem.

http://www.displaywars.com/21,5-inch-16x9-vs-22-inch-16x10

Visa signatur

i7-12700KF | 128 GB DDR4-4000 | RTX 4080 | Samsung 990 Pro | 3xAcer XB270HU G-Sync