Fängelse för Kameraexperten

Permalänk
Medlem

Jag var precis på väg att köpa TV när Kameraexperten sänkte sina priser - såg att de hade min favoritmodell 1000:- billigare än billigaste konkurrenten - endast 12.000kr - och efter jag läst diverse omdömen om butiken på prisjakt slog jag till.

När de via epost (support efter kl 21.00 på kvällen = misstänkt) gav olika uppgifter om hur och när TV:n skulle levereras valde jag att annulera min order.

Pengar kom tillbaka på kontot dagen efter - de gjorde alltså de första misstänksamma kunderna nöjda så andra skulle "hålla ut" i tron om att de till slut skulle få sina varor.

Känns som jag hade en hel del tur trots allt - de som fortfarande ligger ute med pengar kommer väl troligen aldrig få tillbaka dem (?)

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av sprucetwig
Fast du får ju räkna med att dom sitter i finkan 24h om dagen, inte 8h som. Dom "jobbar" alltså 3ggr mer än normal arbetstid, då är inte 1 miljon om året särskilt bra.

Tycker det verkar vara ett rimligt straff.

Sant! +

Detta är ett relativt grovt brott, någon av dom är tidigare dömd för liknande brott + med hänsyn till strafftiden så kommer dessa män definitivt inte hamna på ett klass 4 fängelse, dvs. inget trädgårdsstaket, inget springa fritt när du vill hur du vill och defenitivt inga snattare som med-interner.

Tro inte för en sekund att klass 2 el. 3 fängelser är en dans på rosor i något avseende, jag vet inte vart dom hamnar men är det på "fel" ställe så lägg därtill att andra grövre "lirare" kanske vill ha del av kakan.
Det är inte lätt att gömma pengar heller i dagens samhälle, alla terrorist lagar m.m. som ger nationell/internationell polis rätt att gräva djupare än någonsin.
Man kan inte heller "gräva" ner pengar längre, Sverige kanske byter till Euro?
Massor av saker att ta hänsyn till, dom kanske aldrig får se några pengar när dom kommer ut

Förstår dom som blivit lurade, skulle kännas förjävligt + att jag skulle vilja ha "mer" rättvisa än så.
Tycker ändå straffet står sig bra i förhållande till brottet.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Smartidiot89
God morgon!

Jag har faktiskt ett inlägg att komma med här... Många som sitter i fängelse får jobba eller rättare sagt "sysselsättning" där dom kanske får 10kr i timman.

10kr tänker ni det är väl inte mycket? Jo det är massor med pengar då dom inte behöver tänka på räkningar etc. etc. utan det är pengar man kan göra precis vad man vill med. Jag vågar påstå att 10kr/timman är ungefär vad en svensson får i lön han/hon kan göra vad han/hon vill för.

Nja, 10kr per arbetad timme som kan spenderas känns jäkligt lågt. En normal månad (ungefär 160h) skulle det ju inte bli mer än 1600kr efter att hyra och mat betalats. Vet inte riktigt vad en "svensson" har men jag hoppas det är mer än så. :/

Visa signatur

Att förespråka Mac på Swec är som att förespråka hybridbilar på en raggarträff i Mora.

Permalänk
Medlem

De är ute efter 2 år säkert

Visa signatur

▩ Monitor: ASUS Swift 27" @ 1440p/165Hz ▩ CPU: Ryzen 7700X ▩ Cooling: Corsair H170i ELITE 420mm ▩ GPU: MSI 3080 Ti SUPRIM X ▩ Memory: Corsair 32GB DDR5 Vengeance ▩ Motherboard: ASUS Crosshair X670E Hero ▩ M.2: Samsung 980 Pro ▩ PSU: Corsair HX1200 ▩ Chassi: Corsair 7000X ▩ Geekbench 6: 2903 ▩ Time Spy: 19 340

📷 Mina fotografier
👍 SweClike - Synligare färg på dina likes

Permalänk
Medlem

Tjäna 20 miljoner för att sitta på ett "hotel" i tre år.. Helt klart värt det!
Fan jag skulle till och med suttit 5 år då jag sköter mej så bra att jag kommer ut efter halva! Najs!

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Otec88
Straffet är ett jävla skämt. Brott verkar ju löna sig rejält i Sverige... Skulle lätt kunna offra 3-5 år på kåken (som i Sverige är ett skämt) för vilket minst verkar vara 3-5 mille.

Men sluta. Du offrar inte fem år av ditt liv för 5 millar när du väl sitter där. Använd hjärnan, tack.

Visa signatur

Space, the final frontier

It's not what you've got, it's how you use it, som gamle Ray Stevens sa.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Thallid
Men sluta. Du offrar inte fem år av ditt liv för 5 millar när du väl sitter där. Använd hjärnan, tack.

kanske inte du men tro mig det finns faktiskt folk som gör det, vi lever i en otroligt sjuk värld

Visa signatur

Men... vad är det bra för? - Kommentar från en ingenjör på IBM angående mikrochipet, 1968
Jag tror att det finns en världsmarknad för ungefär 5 datorer. - Thomas Watson Sr, IBMs styrelseordförande år 1947
"Bamse på ÖÄ i mitt hjärta"

Permalänk

Trofan det är värt att sitta i fängelse 3 elr 5 år + att man kanske kmr ut tidigare om man sköter sig för att ha 10-20 miljoner på ett konto i ngt annat land. Hade jag lätt gjort.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av 2good4you___93
Trofan det är värt att sitta i fängelse 3 elr 5 år + att man kanske kmr ut tidigare om man sköter sig för att ha 10-20 miljoner på ett konto i ngt annat land. Hade jag lätt gjort.

Nu var de mer än en person så några 20 miljoner blir det inte. Tänk även på alla "närmast sörjande" inte lär vara supersugna på att hålla kontakt med dig, att du även kommer ha extrema problem med att få en anställning gör ju inte det hela mer lockande.

Permalänk
Medlem

Lite allmänt spånande...

Det finns ingen forskning som ger stöd för att längre/hårdare straff har en avskräckande effekt, eller återspeglar sig i statistiken.

Däremot vet man att fängelseanstalter snarare fostrar än rehabiliterar kriminella. Vilken produkt vill vi ha i samhället efter avtjänat straff?

Så frågan är på vilket sätt samhället tjänar på att utdela längre straff? En inte alldeles enkel frågeställning om man funderar på det lite.

Min personliga åsikt är att man bör sattsa resurser på att förebygga brott i stället. Rent hypotetiskt; vad hjälper det mig om jag blir mördad hur länge förövaren sitter i fängelse? Troligen hade en bättre uppväxtmiljö resulterat i att min teoretiska baneman lyckats slå sig in på en hederligare tillvaro och jag hade fått leva vidare.

Sen har vi en kategori bortom all hjälp. Där är väl frågan om man inte ska låsa in dem för gott. Vilket lär kostar pengar så länge de lever, vilket leder oss in på nästa känsliga ämne...

Visa signatur

There are two kinds of people: 1. Those that can extrapolate from incomplete data.
Min tråkiga hemsida om mitt bygge och lite annat smått o gott: www.2x3m4u.net

Permalänk
Medlem

fyfan va bra, dom skulle dock ha fått mer.. hoppas detta skrämmer lite.

Visa signatur

Corsair Carbide 200R chassi med 2x120mm
i3-4370 @ 3,8GHz, 16 GB DDR3 @ 1600 MHz
Asus Geforce GTX 1050 Ti 4GB
Windows 10 Home

Permalänk
Medlem

Var det ett för lågt straff? Ja det är det

Om man nu tänker på straff så var ena personen redan straffad för liknande brott och att han sedan fortsätter på en gång igen. Detta visar bara att han inte bryr sig om andra människor och han vill inte leva ett hederligt liv. Varför ska vi då ens bry oss om denna eller dessa människor, det begriper inte jag alls, dom är bara en börda för samhället och inget annat.

Och ja våra anstalter och fängelser är alldeles för lyxiga att bo på, "dom fängelser" jag varit på har alla haft enskilda rum med en tv samt någon spelkonsol som Playstation 1/2. Dom har haft träningsgym samt en lokal med datorer och bibliotek. Förutom detta så får dom riktigt bra mat och dom får baka fika på helgerna och göra tårta och pajer m.m Dom har dessutom en liten kiosk på anstalterna där dom säljer frukt och godis m.m

Många som sitter i fängelserna begår nya brott efter dom släpps ut bara för att få komma tillbaka igen då dom lever så pass mycket bättre där än utanför. Samt att jobba är "Fritt Val" Dom kan inte tvinga dom att göra det, men om dom jobbar så får dom lite betalt för det också.

Snacka om att spendera mer pengar på kriminella och mördare och allt sådant pack än på skolor/sjukhus/äldrevård. Våra dagis och lekis får allt mindre pengar varje år och dom hittar på nya saker hela tiden att skära ner hos dom.

Sänder helt fel signaler i detta land då man bara daltar med kriminella då "många" gillar våra anstalter/fängelser och vill komma tillbaka till o med.
Fängelser ska vara något man inte vill komma tillbaka till och man ska avsky att vara där, då har dom större motivation "förhoppningsvis" att vilja undvika att begå nya brott och åka fast igen.

Visa signatur

ThermalTake Tsunami Dream "Ljudisolerad", Corsair HX 650W Plus Gold, Gigabyte Z68XP-UD3P, Intel Core i5 2500K 4GHz, 2x Corsair 8GB (2x4096MB) CL9 1600Mhz XMS3 1,5V, MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6G, Samsung SSD 840 Evo 250GB. Vi människor är mystiska varelser
-
http://www.minhembio.com/Camridge

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Camridge
Och ja våra anstalter och fängelser är alldeles för lyxiga att bo på, "dom fängelser" jag varit på har alla haft enskilda rum med en tv samt någon spelkonsol som Playstation 1/2. Dom har haft träningsgym samt en lokal med datorer och bibliotek. Förutom detta så får dom riktigt bra mat och dom får baka fika på helgerna och göra tårta och pajer m.m Dom har dessutom en liten kiosk på anstalterna där dom säljer frukt och godis m.m

Vad satt du inne för då?

Är personligen vän med en fd förbrytare och flera vakter på Hall-anstalten. De ger en inte lika idyllisk beskrivning av fångars vardag som du gör. De tillskriver inte heller tillgång till Playstation 1 & 2 något större värde för den enskilde, men alla aktiviteter bidrar till ökad säkerhet för såväl vakter som interner samtidigt som det minimerar risken för upplopp och rymningar.

Visa signatur

There are two kinds of people: 1. Those that can extrapolate from incomplete data.
Min tråkiga hemsida om mitt bygge och lite annat smått o gott: www.2x3m4u.net

Permalänk
Medlem

Skit bra straff längre än betydligt grövre saker.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Smartidiot89
God morgon!

Jag har faktiskt ett inlägg att komma med här... Många som sitter i fängelse får jobba eller rättare sagt "sysselsättning" där dom kanske får 10kr i timman.

10kr tänker ni det är väl inte mycket? Jo det är massor med pengar då dom inte behöver tänka på räkningar etc. etc. utan det är pengar man kan göra precis vad man vill med. Jag vågar påstå att 10kr/timman är ungefär vad en svensson får i lön han/hon kan göra vad han/hon vill för.

1176 kr efter skatt som man kan göra vad man vill för=)?
Låter inte som någon vanlig Svensson.

Men, det är väl bra att de får pengar. Även om det är fel i detta fall så är det bättre att internerna kommer ut med en viss summa pengar på fickan istället för att börja råna direkt de kommer ut för attn kunna ha råd att leva.

Permalänk
Medlem

Hårdare straff ger nog inte så mycket då ingen planerar att åka fast ändå.

Visa signatur

O11D Evo | Aorus Z790 Elite AX | 13600K | Kingston 5200 CL40 32GB DDR5 | Galahad 360 | 7900 XTX Nitro+ | Kingston Fury Renegade 1TB & 2TB NVMe | 2 x 860 EVO 1TB @ RAID0 | Ironwolf 8TB | Asus PB278QR & VG27WQ1B

HP Microserver Gen8 1610 | Samsung 840 120GB | 2x WD RED 1TB RAID 1 | 1x WD RED 2TB | 1x WD Green 1TB

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lutop
Tjäna 20 miljoner för att sitta på ett "hotel" i tre år.. Helt klart värt det!
Fan jag skulle till och med suttit 5 år då jag sköter mej så bra att jag kommer ut efter halva! Najs!

Men sluta för..., ingen normal människa offrar flera år av sitt liv bara så där.
Dessutom så är det inget jävla hotell dom kommer sitta av tiden på, så nej, du skulle banne mig inte sitta på ett klass 3 fängelse (i värsta fall klass 2) i flera år, för att sedan inte ens veta om du har/finns kvar några stålar vid muck.

Svårt för vanliga svensons som vi att förstå, men det är nog många vuxna karlar som gråter sig till söms även på svenska fängelsen.
Naturligtvis så menar jag inte något av sveriges allra flesta fängelsen, dvs klass 4, aka: klass F, aka: öppen anstalt, utan klass 1 - 3 (enligt gamla modellen) eller A - E (enligt nya modellen).

Annars tycker jag fortfarande straffet motsvarar brottet.
Att göra om rättsystemet kanske kan vara bra, men att pumpa ut allt mer hysteriska summor pengar på längre straff, hårdare fängelsen m.m. kommer troligen inte ge någon som helst avskräckande effekt.
Titta på typexemplet: USA, det slår bara tillbaka, brottslingarna blir bara fler, hårdare och tar till allt grövre våld, vapen m.m.
Tycker vi (Sverige) borde föregå med ett bra exempel. Lägga mer av pengarna på att hjälpa unga på glid istället, göra allt för att förebygga brott, börja redan i skolan och stärk självförtroendet hos unga, och politikerna kunde sluta babbla och hjälpa till och få fram riktiga jobb till folk redan direkt efter skolan. OK önsketänkande, riktigt så enkelt är det väl inte, men jag tror i alla fall det är den enda vägen att gå + att fängelse i sig (spec. längre straff) inte enbart skall vara förvaring av folk som det är nu, ge riktig hjälp till dom intagna, en chans att utbilda sig på riktigt. Kanske också tjäna lite mer pengar på arbete som utförs i fängelset, sedan kan dom få det mesta avdraget för att betala skulder, brottsoffer m.m.

KRAFTIG Off Topic, sorry!

Permalänk
Inaktiv

Nu sitter dom inne i 3-5 år, miljoner att hämta ut när dom levt lyxlivet i fängelset på ärliga människors bekostnad...lagom tid att planera en ny kupp.

Svenska rättsystemet är ett jävla skämt.....inte första gången det är bevisat.

Hade däremot någon lurat STATEN på pengar.....då jävlar!

Edit: ang. fängelset som nämns hos insändaren ovan; ALLA brottslingar ska helst bo i samma rum som våldtäktsmän och pedofiler; unga som gamla. DET är ett fängelsstraff som lär ge effekt. Har man gjort ett brott, ska man inte sättas i ett jävla lyxhotell och få gratis utbildning och fin mat.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Dr.Mabuse
Lite allmänt spånande...

Det finns ingen forskning som ger stöd för att längre/hårdare straff har en avskräckande effekt, eller återspeglar sig i statistiken.

Däremot vet man att fängelseanstalter snarare fostrar än rehabiliterar kriminella. Vilken produkt vill vi ha i samhället efter avtjänat straff?

Så frågan är på vilket sätt samhället tjänar på att utdela längre straff? En inte alldeles enkel frågeställning om man funderar på det lite.

Min personliga åsikt är att man bör sattsa resurser på att förebygga brott i stället. Rent hypotetiskt; vad hjälper det mig om jag blir mördad hur länge förövaren sitter i fängelse? Troligen hade en bättre uppväxtmiljö resulterat i att min teoretiska baneman lyckats slå sig in på en hederligare tillvaro och jag hade fått leva vidare.

Sen har vi en kategori bortom all hjälp. Där är väl frågan om man inte ska låsa in dem för gott. Vilket lär kostar pengar så länge de lever, vilket leder oss in på nästa känsliga ämne...

Äntligen ett inlägg som inte är skrivet av någon med absurda hämndbegär. Synd att så få läser det.

Visa signatur

Space, the final frontier

It's not what you've got, it's how you use it, som gamle Ray Stevens sa.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av -=FULLMOON=-
Säkert på att de tog rätt personer så det bara inte var Målvakter de fick tag i?

De fick flera års fängelser, då är det ganska uppenbart att det inte är några simpla målvakter.

Visa signatur

Skrivet med hjälp av Better SweClockers
PC: Ryzen 9 5900X | RTX 3080 12GB | G.Skill Trident Z Neo 64GB 3600MHz CL16 | Kingston Renegade 2TB NVMe SSD, PNY XLR8 2x2TB NVMe SSD, Seagate FireCuda 120 4TB SATA (total 10TB SSD) | Synology DS920+ w/20GB RAM SHR 48TB
Skärmar: Acer Predator XB323UGX 32" 270Hz 1440p, Asus PG349Q 34" 120Hz 1440p UW, Asus PG279Q 27"
Foto
: Canon 80D & 60D + Canon 17-55/2.8 IS, Canon 10-22, Canon 70-200/2.8L IS II, Canon 100/2.8L IS Macro

Permalänk
Medlem

Hur unga är folk egentligen på detta forum?

Håller med Dr.Mabuse.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av _Segas+
Nu sitter dom inne i 3-5 år, miljoner att hämta ut när dom levt lyxlivet i fängelset på ärliga människors bekostnad...lagom tid att planera en ny kupp.

Svenska rättsystemet är ett jävla skämt.....inte första gången det är bevisat.

Hade däremot någon lurat STATEN på pengar.....då jävlar!

Edit: ang. fängelset som nämns hos insändaren ovan; ALLA brottslingar ska helst bo i samma rum som våldtäktsmän och pedofiler; unga som gamla. DET är ett fängelsstraff som lär ge effekt. Har man gjort ett brott, ska man inte sättas i ett jävla lyxhotell och få gratis utbildning och fin mat.

Jag är så trött på er Svenssons som sitter hemma och skakar som asplöv för att några blev lurade på lite stålars. Ni är så sjukt tragiska i eran lek om vem som kan hitta på det hårdaste tänkbara straffet för något så trivialt som detta.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Camridge
Var det ett för lågt straff? Ja det är det

Om man nu tänker på straff så var ena personen redan straffad för liknande brott och att han sedan fortsätter på en gång igen. Detta visar bara att han inte bryr sig om andra människor och han vill inte leva ett hederligt liv. Varför ska vi då ens bry oss om denna eller dessa människor, det begriper inte jag alls, dom är bara en börda för samhället och inget annat.

Och ja våra anstalter och fängelser är alldeles för lyxiga att bo på, "dom fängelser" jag varit på har alla haft enskilda rum med en tv samt någon spelkonsol som Playstation 1/2. Dom har haft träningsgym samt en lokal med datorer och bibliotek. Förutom detta så får dom riktigt bra mat och dom får baka fika på helgerna och göra tårta och pajer m.m Dom har dessutom en liten kiosk på anstalterna där dom säljer frukt och godis m.m

Många som sitter i fängelserna begår nya brott efter dom släpps ut bara för att få komma tillbaka igen då dom lever så pass mycket bättre där än utanför. Samt att jobba är "Fritt Val" Dom kan inte tvinga dom att göra det, men om dom jobbar så får dom lite betalt för det också.

Snacka om att spendera mer pengar på kriminella och mördare och allt sådant pack än på skolor/sjukhus/äldrevård. Våra dagis och lekis får allt mindre pengar varje år och dom hittar på nya saker hela tiden att skära ner hos dom.

Sänder helt fel signaler i detta land då man bara daltar med kriminella då "många" gillar våra anstalter/fängelser och vill komma tillbaka till o med.
Fängelser ska vara något man inte vill komma tillbaka till och man ska avsky att vara där, då har dom större motivation "förhoppningsvis" att vilja undvika att begå nya brott och åka fast igen.

Tror du på fullt allvar att det är vanliga kriminella och inte hemlösa som vill komma in på en anstalt? Det är knappast fängelserna som är för mesiga utan snarare det sociala skyddsnätet som har misslyckats kapitalt.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Smartidiot89
God morgon!

Jag har faktiskt ett inlägg att komma med här... Många som sitter i fängelse får jobba eller rättare sagt "sysselsättning" där dom kanske får 10kr i timman.

10kr tänker ni det är väl inte mycket? Jo det är massor med pengar då dom inte behöver tänka på räkningar etc. etc. utan det är pengar man kan göra precis vad man vill med. Jag vågar påstå att 10kr/timman är ungefär vad en svensson får i lön han/hon kan göra vad han/hon vill för.

Kanske går internerna ut på en krogrunda för sitt dagsverk? Eller vänta, det är ju ett stort staket mellan dem och där man kan spendera pengarna.

Visa signatur

Space, the final frontier

It's not what you've got, it's how you use it, som gamle Ray Stevens sa.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av sprucetwig
Fast du får ju räkna med att dom sitter i finkan 24h om dagen, inte 8h som. Dom "jobbar" alltså 3ggr mer än normal arbetstid, då är inte 1 miljon om året särskilt bra.

Tycker det verkar vara ett rimligt straff.

Ja och troligtvis så tjänade de ytterligare pengar under den tiden som inte är kopplat till Kameraexperten.
Sen så fungerar ju svenska fängelsen så pass bra att du kan sköta en business relativt bra från insidan om du har någon form av kontakt... vilket man troligtvis springer på när man hamnar i gulasidorna (läs fängelse)

Så helt kasst lär dom ju inte ha det

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av excel
Nu var de mer än en person så några 20 miljoner blir det inte. Tänk även på alla "närmast sörjande" inte lär vara supersugna på att hålla kontakt med dig, att du även kommer ha extrema problem med att få en anställning gör ju inte det hela mer lockande.

Nej men om man delar det med 3 tex så får man typ endå 6,5 miljoner...

Det är mer än vad en vanlig person som tjänar kanske 18 k i månaden tjänar ihop på ca 350 månader. Orkar inte räkna om till år men det är ju inte ett eller 2 år vi pratar om.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av 2good4you___93
Nej men om man delar det med 3 tex så får man typ endå 6,5 miljoner...

Det är mer än vad en vanlig person som tjänar kanske 18 k i månaden tjänar ihop på ca 350 månader. Orkar inte räkna om till år men det är ju inte ett eller 2 år vi pratar om.

Du har kanske inte förstått det att man ska sitta inlåst under dessa år? D.v.s. det är fem år där du inte själv styr över ditt liv. Att du ens försöker få 6,5 miljoner att verka vara en stor summa för fem år av ditt liv ...

Men det klart, gör man inget annat än att sitta på sweclockers och dra rövarhistorier så är det ju helt ok med fem år bakom galler!

Visa signatur

Space, the final frontier

It's not what you've got, it's how you use it, som gamle Ray Stevens sa.

Permalänk
Medlem

Huruvida 3 eller 5 års fängelse för straffet är mycket eller lite har jag ingen som helst uppfattning om, men däremot kan jag tycka att fängelser överlag är för trevliga.

Förstår inte riktigt hur designerna har tänkt, jag menar borde det inte vara ruskigt billigt att göra enskilda celler på 20 kvadratmeter helt i betong som man aldrig någonsin släpper ut fången från innan straffet är avtjänat?

Jag menar detta borde väl rimligtvis vara optimalt eftersom det är garanterat noll risk för upplopp, så det är väldigt säkert för fängelsets personal.

Det fostrar inte kriminella eftersom dom inte får någon kontakt med andra kriminella inne på själva fängelset.

Det borde väl vara ganska billigt i underhåll så det man borde kunna dra in pengar på är måltiderna, vet inte riktigt hur det ser ut kostnadsmässigt men man borde nog kunna ta fram någon form av massproducerat födoämne som innehåller alla vitaminer, mineraler och tillräcklig energimängd som man behöver för att överleva till ett lågt pris per fånge och dygn.

Mängden personal borde kunna minskas också eftersom det inte kommer att krävas någon större interaktion med fångarna.

Visa signatur

Someone said that money can't buy everything... That person didn't know where to shop

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Dr.Mabuse
Lite allmänt spånande...

Det finns ingen forskning som ger stöd för att längre/hårdare straff har en avskräckande effekt, eller återspeglar sig i statistiken.

Däremot vet man att fängelseanstalter snarare fostrar än rehabiliterar kriminella. Vilken produkt vill vi ha i samhället efter avtjänat straff?

Så frågan är på vilket sätt samhället tjänar på att utdela längre straff? En inte alldeles enkel frågeställning om man funderar på det lite.

Min personliga åsikt är att man bör sattsa resurser på att förebygga brott i stället. Rent hypotetiskt; vad hjälper det mig om jag blir mördad hur länge förövaren sitter i fängelse? Troligen hade en bättre uppväxtmiljö resulterat i att min teoretiska baneman lyckats slå sig in på en hederligare tillvaro och jag hade fått leva vidare.

Sen har vi en kategori bortom all hjälp. Där är väl frågan om man inte ska låsa in dem för gott. Vilket lär kostar pengar så länge de lever, vilket leder oss in på nästa känsliga ämne...

Tack du skrev det jag precis tänkte skriva Sen även som du nämde att längre fängelsestraff innebär att vi 'skattebetalarna' måste punga ut mer pengar...

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Enity
Huruvida 3 eller 5 års fängelse för straffet är mycket eller lite har jag ingen som helst uppfattning om, men däremot kan jag tycka att fängelser överlag är för trevliga.

Förstår inte riktigt hur designerna har tänkt, jag menar borde det inte vara ruskigt billigt att göra enskilda celler på 20 kvadratmeter helt i betong som man aldrig någonsin släpper ut fången från innan straffet är avtjänat?

Jag menar detta borde väl rimligtvis vara optimalt eftersom det är garanterat noll risk för upplopp, så det är väldigt säkert för fängelsets personal.

Det fostrar inte kriminella eftersom dom inte får någon kontakt med andra kriminella inne på själva fängelset.

Det borde väl vara ganska billigt i underhåll så det man borde kunna dra in pengar på är måltiderna, vet inte riktigt hur det ser ut kostnadsmässigt men man borde nog kunna ta fram någon form av massproducerat födoämne som innehåller alla vitaminer, mineraler och tillräcklig energimängd som man behöver för att överleva till ett lågt pris per fånge och dygn.

Mängden personal borde kunna minskas också eftersom det inte kommer att krävas någon större interaktion med fångarna.

Perfekt. Det vi sparar med din modell kan vi ge till psykvården så den kan ta hand om fångarna sen när de kommer ut från flera år av total isolering.

Visa signatur

2008-06-18 - dagen då jag tappade förtroendet för svensk politik

Permalänk
Inaktiv
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Thallid
Jag är så trött på er Svenssons som sitter hemma och skakar som asplöv för att några blev lurade på lite stålars. Ni är så sjukt tragiska i eran lek om vem som kan hitta på det hårdaste tänkbara straffet för något så trivialt som detta.

Skakar som asplöv? Nej, jag skrattar röven av mig faktiskt. Fast, inte åt dom som åker in i fängelset, snarare idioterna som ger bort pengar innan dom fått sin vara; inte oväntat att saker som detta inträffar.

Om du tar och hoppar ner från dina höga hästar och landar någonstans där vi befinner oss. Som får betala för dessa idiotiska människor som lever på att lura andra, som samtidigt skrattar åt vårt svenska rättsystem där förbrytarna gör en simpel kupp, sitter inne några år sen lever i lyx resten av livet.

Säg mig igen...vad är det som är så sjukt tragiskt? Lek, säger du? Placera dessa två lurendrejare bland uppsjön av lurade konsumenter..då är det ingen lek längre.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Enity
Huruvida 3 eller 5 års fängelse för straffet är mycket eller lite har jag ingen som helst uppfattning om, men däremot kan jag tycka att fängelser överlag är för trevliga.

Förstår inte riktigt hur designerna har tänkt, jag menar borde det inte vara ruskigt billigt att göra enskilda celler på 20 kvadratmeter helt i betong som man aldrig någonsin släpper ut fången från innan straffet är avtjänat?

Jag menar detta borde väl rimligtvis vara optimalt eftersom det är garanterat noll risk för upplopp, så det är väldigt säkert för fängelsets personal.

Det fostrar inte kriminella eftersom dom inte får någon kontakt med andra kriminella inne på själva fängelset.

Det borde väl vara ganska billigt i underhåll så det man borde kunna dra in pengar på är måltiderna, vet inte riktigt hur det ser ut kostnadsmässigt men man borde nog kunna ta fram någon form av massproducerat födoämne som innehåller alla vitaminer, mineraler och tillräcklig energimängd som man behöver för att överleva till ett lågt pris per fånge och dygn.

Mängden personal borde kunna minskas också eftersom det inte kommer att krävas någon större interaktion med fångarna.

+1P!

Visa signatur

NZXT H440W||Rog Strix X470-4 Gaming || 2700X+Noctua NHD15-SE-AM4||G.Skill Flare X 16GB 3200Mhz||GTX 1080Ti Strix OC||MX100 512gb||3.5TB HDD||Corsair 750W||Steelseries Arctis Pro Wireless||Samsung 49" NEO||Windows 10 Pro||
Bärbar: Samsung Galaxy Book Pro 13.3" i7 & LTE || Mob: Samsung S22 Ultra||