Permalänk
Avstängd

Mer än 2gb ram funkar ej?

Tjo, byggde ihop en polares dator för några dagar sen med

2st xfx GTX260 Black Edition sli,
AMD Phenom2 X4 940 3.0Ghz, AM2+ Black Edition
Corsair Dominator 4GB (2x2GB) XMS-2 8500C5D
620W Corsair CMPSU-620HXEU
1TB Western Digital Caviar Black SATA II
Asus M4N72-E, sAM3

Vi hade lite strul med att få grafikkorten att starta men efter ett tag fick jag tips om att jag kunde pröva ta bort ett av minnena och se om det funkade, sagt och gjort , datorn snurrade igång och allt funkade perfekt, installerade Windows Vista Ultimate X64, alla drivrutiner till allting osv. Sen skulle jag sätta in det andra minnet igen och då kom samma skit tbx igen, datorn startar (allting förutom grafikkorten) efter en stund börjar fläktarna snurra sen stannar dom, sen startar dom igen och sen fortsätter det så.

Tänkte då att det kanske var något fel på just den minnesstickan, så jag hämtade ett av mina egna, (precis samma minne) men det funkade inte heller, Så någonting annat måste ju vara fel.

Tips på detta problemet någon?

*Suckar* såg precis att jag hade placerat tråden fel, någon som kan vara vänlig att flytta den? Verkar inte fungera att radera den :s

Visa signatur

9900K @ 5,0ghz | Gaming X Trio 2080 Super | 16gb ram 3200mhz CL14

Permalänk

testat sätta minnesspänningen i bios till 2.1?

Permalänk
Medlem

Det kanske inte är fel på minnet utan på grafikkortet?

Visa signatur

Den här texten är helt j*vla onödig, men den ska vara här helt enkelt.
The Sleeper: Intel Core i7 930+Noctua NH-C12P SE14, Gigabyte GA-X58A-UD3R, XFX HD6970, Corsair 6GB 1600MHz, be quiet! Dark Power Pro P8 750W, WD Black 640GB, Lian Li PC-A77F
MacBook Pro 4,1 17" iMac 12,2 27" Retina MacBook Pro 12,1 13"
CITERA VID SVAR PÅ MINA INLÄGG SÅ ATT JAG FÅR EN NOTIS!