Datorbutiker kritiseras av Konsumentverket

Permalänk
Medlem

Det verkar dock som vissa verkar ha problem att skilja ångerrätt från reklamation.
Det citerade från Komplett gällde ju inte reklamation av felaktig vara utan just att man ångrat sig och bestämt sig att man inte ville ha just den varan.Vidare var det ju också specialfall kanske om en special vara.

Från SDh regler

Citat:

Om avtalet avser en vara som skall tillverkas eller väsentligt ändras efter
konsumentens särskilda önskemål eller som annars har fått en tydlig personlig
prägel, får säljaren och konsumenten skriftligen avtala att det inte skall finnas
någon ångerrätt

Citat:

Om konsumenten ångrar köpet skall varan återlämnas
Informationen skall innehålla upplysning om att konsumenten – om denne utövar
sin ångerrätt och säljaren begär det – är skyldig att
-Lämna eller sända tillbaka varan till säljaren i väsentligen oförändrat skick.
Konsumenten skall dock inte förlora sin ångerrätt om varan har förstörts eller
förändrats på grund av någon åtgärd som varit nödvändig för att undersöka den
eller på grund av någon omständighet som inte kan hänföras till konsumenten.
-Själv bekosta returfrakten.

Permalänk
Medlem

Tråkigt att så många vet så lite om distansköplagen och konsumenternas rättigheter i övrigt. Jag fick i alla fall plugga det på hemkunskapen i högstadiet, vet inte hur det ser ut i övriga Sverige men jag tror att skolorna i överlag är dåliga på att lära ut sådant, tyvärr.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av cosmos92
tkr komplett alltid varit bra, skickade för en tid sen tillbaka mitt moderkort då det pajjat, skickade ett 790x och fick tillbaka ett 790GX, bra service IMO

För ca 4 år sedan pajade ett moderkort jag köpt av dem. Keyboard error har jag för mig var det fel som man såg. Jag skickade in moderkortet, de skickade tillbaka det och ville ha cash för det fungerade. Jag gick ned till en lokal butik och pröjsade för att de skulle testa det, de konstaterade att det var paj, sen gick tiden när man skickade brev fram och tillbaka, de visade på stor okunnig het, till slut tog de tillbaka kortet och skickade ett nytt lika dant tillbaka. Nästa dag hörde jag runt med andra som pluggade på högskolan med mig på den och tre andra hade haft likartade kontakter med komplett. Den ene hade skickat in ett trasigt grafikkort, hade fått tillbaka ett annat grafikkort samma modell och krävde honom på cash för felsökning och porto då det fungerade. Efter dess så har jag slutat handla från komplett. Det är bra om de rykt upp sig och numera tar hand om sina kunder och inte håller på med bädrägeri men jag får alltid dåliga vibbar när jag ser deras reklam.

Visa signatur

Intel Core i7 8700K, MSI GeForce GTX 1080 Ti 11GB Gaming X, Samsung 960 EVO 1TB, MSI Z370 GAMING M5, Corsair 32GB (4x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Vengeance, EVGA Supernova G3 850W

INTEL CORE I7 3930K 3.20GHZ 12MB S-2011, FRACTAL DESIGN MIDITOWER DEFINE R3, CORSAIR HX 1050W, ASUS RAMPAGE IV FORMULA, Asus STRIX GTX970, CORSAIR 16GB DDR3 DOMINATOR QUAD 1866MHZ CL9 (4X4GB) Ljud: ASUS Xonar D2X/XDT 7.1 | Elac 5.1 +förstärkare | Cambridge dacmagic plus | Astro gaming A40 | Sennheiser HD 650
You ask me if I have a god complex? Let me tell you something, I am god!

Permalänk
Medlem

Såg att Dustin Home, Inet, Webhallen är med på listan. Jag handlar ofta från dessa webbutiker och har haft många retur ärende hos de. Det har hänt till och med att jag använde varan, glömde packa in allt i förpackningen men har aldrig haft problem med att de skulle vägra att ta i mot det.

Permalänk
Hedersmedlem

Man skall se ångerrätten som att man får hem butiken i sitt egna hem så det som gäller i affären gäller även hemma hos dig. Man får alltså packa upp varan undersöka den, titta i manualen och är det t ex hörlurar så skall man även få lyssna på dem. Sedan att många förpackningar måste mer eller mindre förstöras är inte kundens fel så här skall försäljarna kräva bättring av tillverkarna.

Visa signatur

Rocking hard !!!

Kontakt: malo@sweclockers.com eller skicka ett PM

Permalänk
Medlem

Tycker komplett har varit bra och dåliga.

De har "glömt" betala tillbaka frakten som de lovat mig på tre reklamationer jag gjort trots att jag skickat med fraktkvittot i paketet OCH mailat ett inskannat kvitto.

Å andra sidan så hade jag problem med ett moderkort som ljudet slutade fungera på. I det fallet så förklarade jag bara problemet och istället för att behöva plocka isär hela datorn och skicka in moderkortet så skickade de istället ett ljudkort kostnadsfritt till mig. Mycket generöst.

Permalänk
Medlem

Jag tycker det är lite humor i att både dustin och komplett är med. Stora välkända butiker som borde ha koll på detta

Men det här tycker jag är bra. Att butiker ger felaktig eller ofullständig information angående någonting de är skyldiga att informera om är ingen småsak. Det är samma fula idiot-saker som en del telemarketing-folk sysslar med när de undviker att svara på vissa saker och bekvämt "glömmer" att nämna vissa mindre smickrande saker för att få prylar sålda.

Nu har jag aldrig haft några problem med varken komplett eller dustin, men jag hoppas bara de fixar till det så fort som möjligt. Lite pinsamt att de inte kan hantera ctrl-c och ctrl-v tycker jag.

Visa signatur

Xbox Live - Firaphex
Jag har inte alltid rätt, men jag utgår från det tills jag ser bevis på annat. Citera för svar
2008-06-18, Dagen då integriteten ställdes tå mot tå med maktmissbruket och förlorade.

Permalänk
Medlem

På tiden att detta problem har belysts för hur många gånger har jag inte hävdat här i trådar om konsumenträtt att man faktiskt får använda varan men endast för att undersöka den och inte i långvarig drift.

Sen lever jag som jag lär för jag ahr inga problem med varor som nån har returnerat som sen hamnar hos mig utan ser den ok ut och fungerar som den ska så varför ska man då reta sig på att man inte får en pinfärsk vara?

Permalänk
Medlem

Har själv köpt och ångrat köp på Dustin. Inga problem...har frågat speciellt och de svarade att man utan problem får öppna och testa. De stod även för returfraktens kostnad.

Visa signatur

Workstation: i9-13900K @ 6.1 GHz - Asus Z790 ProArt - G.Skill 6400MHz 2x32 GB - Asus TUF 4080 16 GB -
Samsung 990 Pro MVMe 1 TB - Kingston Renegade MVMe 4 TB - ASUS ROG Strix Aura 1000W - EK-Nucleus AIO CR360 -
LianLi O11 Dynamic EVO - LG 38GL950G - Sound Blaster Katana V2X Soundbar - Corsair RGB Strafe - G-Wolves Sköll

Server: i7-6700K @ 4.2GHz - Asus Maximus VIII - Corsair DDR4 4x16 GB - Samsung 950 MVMe 256GB - Samsung EVO 1 TB

Permalänk
Medlem

Det var ju lite ironiskt att det var reklam för Dustin Home precis brevid

Visa signatur

Teori är när man vet allt men inget funkar.Praktik är när allt funkar men ingen vet varför. Här blandas båda, inget funkar och ingen vet varför.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av MaLo
Man skall se ångerrätten som att man får hem butiken i sitt egna hem så det som gäller i affären gäller även hemma hos dig. Man får alltså packa upp varan undersöka den, titta i manualen och är det t ex hörlurar så skall man även få lyssna på dem. Sedan att många förpackningar måste mer eller mindre förstöras är inte kundens fel så här skall försäljarna kräva bättring av tillverkarna.

Om det nu är så att komplett haft regler som inte medgett detta så måste jag tillägga att jag har ett flertal egna erfarenheter av att de frångått sina egna regler faktiskt. Har själv endast haft positiva minnen efter kontakter med kompletts support, även om det är tråkigt att alls behöva använda sig av dem är det ju sällan det faktiskt är återförsäljarens fel att din vara är defekt.

Permalänk

Jag tycker det till stor del är lagarna som är fel, för självklart skall man inte hur som helst få ångra ett köp av en extremt esd-känslig produkt och få alla pengar tillbaka. Och butiker skall absolut inte få sälja dessa begagnade produkter som nya, när de oftast är vårdslöst hanterade av lekmän.(inget esd-skydd) Även om man får ny garanti, så kan en esd-skada visa sig många år efter den tillfogades. Skadan kan även orsaka ett datafel, vilket kan bli riktigt dyrt. Datafelet kan man få från dag ett, men man behöver inte upptäcka felet före långt efter. Att man handlar som företag utan distanslag spelar ingen roll, då andra (privatpersoner) kan missbruka våra lagar.
Ett annat problem med esd skador är intermittenta fel(fel som kommer och går), t.ex. när spelar FPS och har polaren på kornet så hänger sig datorn och vi kan inte lista ut vad felet var.. (p.g.a. esd skadan) Så detta med att vi idag kan få begagnade varor som nya är inget litet problem.
Så problemet enligt mig är detsamma som med upphovsrätten, lagarna följer inte med teknikutvecklingen.

Sedan finns det såklart andra problem med butiker, där man kan ifrågasätta hur de får sälja mobiler för utomhusbruk som inte tål att vara utomhus (fuktskada). Och man kan bli nekad garanti p.g.a. att ha använt produkten på det sätt som den marknadsförs att användas.

Visa signatur

[Core i7-3930K med 32GB ram, 2*256GB SSD] & [Core i7 3770K med 16 GB RAM, 256GB SSD] som tillsammans har ett [HD 5850 1GB] och 3st 24".

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AtreX
Om det nu är så att komplett haft regler som inte medgett detta så måste jag tillägga att jag har ett flertal egna erfarenheter av att de frångått sina egna regler faktiskt. Har själv endast haft positiva minnen efter kontakter med kompletts support, även om det är tråkigt att alls behöva använda sig av dem är det ju sällan det faktiskt är återförsäljarens fel att din vara är defekt.

Jag har själv bara goda erfarenheter av RMA returer från Komplett men när det gäller ångerrätt så behöver det inte vara något fel alls på varan utan man kanske inte gillar färger då bilden inte stämmer överens med verkligheten eller att manualen bara är på Engelska.

Visa signatur

Rocking hard !!!

Kontakt: malo@sweclockers.com eller skicka ett PM

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av bud_bundy
Jag tycker det till stor del är lagarna som är fel, för självklart skall man inte hur som helst få ångra ett köp av en extremt esd-känslig produkt och få alla pengar tillbaka. Och butiker skall absolut inte få sälja dessa begagnade produkter som nya, när de oftast är vårdslöst hanterade av lekmän.(inget esd-skydd) Även om man får ny garanti, så kan en esd-skada visa sig många år efter den tillfogades. Skadan kan även orsaka ett datafel, vilket kan bli riktigt dyrt. Datafelet kan man få från dag ett, men man behöver inte upptäcka felet före långt efter. Att man handlar som företag utan distanslag spelar ingen roll, då andra (privatpersoner) kan missbruka våra lagar.
Ett annat problem med esd skador är intermittenta fel(fel som kommer och går), t.ex. när spelar FPS och har polaren på kornet så hänger sig datorn och vi kan inte lista ut vad felet var.. (p.g.a. esd skadan) Så detta med att vi idag kan få begagnade varor som nya är inget litet problem.
Så problemet enligt mig är detsamma som med upphovsrätten, lagarna följer inte med teknikutvecklingen.

Sedan finns det såklart andra problem med butiker, där man kan ifrågasätta hur de får sälja mobiler för utomhusbruk som inte tål att vara utomhus (fuktskada). Och man kan bli nekad garanti p.g.a. att ha använt produkten på det sätt som den marknadsförs att användas.

Så här blir det när man lagstiftar på ett så brett sätt som man gjort men de risker som finns överskuggas av fördelarna för konsumenten. När det gäller ESD skador så vet jag inte om det finns siffror på om det skulle skilja mellan Sverige och andra länder som inte har ångerrätten men jag tror att det är en minimal skillnad då de flesta inte gör någon större skada när det tar sig en titt. Det är förmodligen större chans att varan har någon tillverkningsdefekt som visar sig efter en tid. I mina erfarenhet där ESD skador uppstått har det handlar om dåliga arbetsplatser hos datortillverkarna.

Visa signatur

Rocking hard !!!

Kontakt: malo@sweclockers.com eller skicka ett PM

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Mo0rbid
är det lögn att man inte får lämna tillbaka en produkt om förpackningen är bruten?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Captain Acid
Vid reklamation. Man måste ju testa den för att veta att den är trasig.

Man får alltid lämna tillbaka en produkt även om man brutit förpackningen. Spelar ingen roll om produkten är trasig eller inte. Undantag är operativsystem osv. där man inte får bryta förpackningen (då man kan sno nyckeln).

Visa signatur

Phenom II X6 1055t @ 3,5GHz
Sleeva.se »

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Kazzee
Tycker det är tråkigt att såna här "undersökningar" har faktafel. Att Komplett skulle ha bristfälliga konsument-rättigheter är ren BS. De tar alltid emot varor som ångras köp på sålänge allt finns med och inte är skadat. Aldrig haft några som helst problem, om så inte varit fallet för väldigt länge sedan så är det inte så nu.

Problemet på deras sida är att man har olika uppgifter i olika delar av texten och i den första delen säger man att förpackningen skall vara obruten vid retur medan i den andra skall varan vara i samma skick som när den erhölls av kunden. Man är enligt mig medvetet luddiga i sin information.

Visa signatur

Rocking hard !!!

Kontakt: malo@sweclockers.com eller skicka ett PM

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Kazzee
Tycker det är tråkigt att såna här "undersökningar" har faktafel. Att Komplett skulle ha bristfälliga konsument-rättigheter är ren BS. De tar alltid emot varor som ångras köp på sålänge allt finns med och inte är skadat. Aldrig haft några som helst problem, om så inte varit fallet för väldigt länge sedan så är det inte så nu.

De har inte bristfäliga konsumenträttigheter. De informerar däremot dåligt/felaktigt om dessa.

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk

tråkigt värre. hade ett evga 750i med trasiga SATA portar, mailar komplett ang RMA, får glädjebeskedet "RMA Approved" (läs..engelska...) ..så, jag skickar tebax mitt gamla o beställer ett nytt, från just samma komplett.se.....det första man fick mata in i RMA handlingen var bankkoden..naaaaaaajs al'a Borat...

men nu efter lite tjat: de kommer skicka mig ett nytt mobo, inga pengar....mindre najs...slutar väl med att jag har 3st evga 750i hemma...

Visa signatur

ASUS ROG Strix G17 G713QR-HG022T (Ryzen 9 5900HX, RTX 3070 Max-P 115+15W, G.Skill Ripjaws 2x16GB 3200MHz CL22 1.2v (F4-3200C22D-32GRS), 17.3" 1920x1080 300Hz 3ms, 2x1TB NVMe) + 27" 2560x1440 Acer Nitro XV272UV + Corsair K55 RGB + Deltaco DM210

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av backfeed
Åfan! Skit att jag inte visste det för en månad sen då, när jag köpte ett överspänningsskydd för ethernet från Komplett som jag sen ville skicka tillbaka, då jag upptäckte att villkoren för den försäkring som ingår inte fungerade i mitt system.

Komplett vägrade gå med på retur eftersom jag öppnat förpackningen, även om det bara var för att läsa manualen...

För sent att bråka om det nu är jag rädd, eftersom ångertiden gått ut för länge sedan.

Det är ju snarare Komplett som har ljugit för dig. Du har inte gjort något fel, skulle jag säga. Går säkert att ta upp det om du har bevis för det.

Visa signatur

ηλί, ηλί, λαμά σαβαχθανί!?

Permalänk
Avstängd

Minns att jag klistrade en tråd om just ångerrätt i konsumentforumet för en tid sedan. Detta fungerade bra tills någon fick för sig att "oklistra" den. Därför kommer det en gång i veckan upp en ny tråd där folk klagar på konstiga formuleringar/mygel hos datorbutikerna.

Här har ni tråden.

http://sweclockers.com/forum/showthread.php?s=&threadid=83702...

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ton
Minns att jag klistrade en tråd om just ångerrätt i konsumentforumet för en tid sedan. Detta fungerade bra tills någon fick för sig att "oklistra" den. Därför kommer det en gång i veckan upp en ny tråd där folk klagar på konstiga formuleringar/mygel hos datorbutikerna.

Här har ni tråden.

http://sweclockers.com/forum/showthread.php?s=&threadid=83702...

Den ligger under "De bästa trådarna från Konsumenträtt. Läs innan du skapar en ny tråd!". Borde duga tycker jag.

http://sweclockers.com/forum/showthread.php?s=&threadid=78661...

Permalänk
Medlem

Jag har full förståelse över att företagen inte vill ta emot öppnade förpackningar. Köper jag en NY vara vill jag inte få en öppnad låda där alla små påsar är trasiga, skyddsplats borttaga, fingeravtryck mm. Köper jag en ny vara, är det min lilla julafton att få öppna den. Jag accepterar aldrig en vara med bruten plombering efter jag köpte en GPS som redan var provad, vilket innebar att tiden för den fria kartuppdatering hade gått ut. Den åkte till baka till butiken, men extra jobb är inte kul

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Gurrty
Den ligger under "De bästa trådarna från Konsumenträtt. Läs innan du skapar en ny tråd!". Borde duga tycker jag.

http://sweclockers.com/forum/showthread.php?s=&threadid=78661...

Lol ja det gjorde den, jag mitt ägg:P Dock så vill jag minnas att den inte låg där heller ett tag, men missade jag det nu så kan jag förstås ha missat det då också.

Permalänk

Komplett går först alla gånger när man ska beställa. Aldrig haft så bra service som med dom.. under RMA som ex. Kan inte påstå att diverse andra varit så värst undermåliga heller. Men visst, de beror ju mycket på fall till fall sånt här.

Visa signatur

Wasserkühlung::5900X::ASSrock X570 TB3::2x8 Ballistix 3000@3800::6800Nitro+

Vilken leksak>> CH341-biosprogrammerare

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ture72
Jag har full förståelse över att företagen inte vill ta emot öppnade förpackningar. Köper jag en NY vara vill jag inte få en öppnad låda där alla små påsar är trasiga, skyddsplats borttaga, fingeravtryck mm. Köper jag en ny vara, är det min lilla julafton att få öppna den. Jag accepterar aldrig en vara med bruten plombering efter jag köpte en GPS som redan var provad, vilket innebar att tiden för den fria kartuppdatering hade gått ut. Den åkte till baka till butiken, men extra jobb är inte kul

Jag tror du missförstår hela principen. Att du som kund inte skulle få lämna tillbaka produkter vars förpackning är bruten är skitsnack - och detta betyder ju (fattar du väl själv) inte att den produkt kunden lämnar tillbaka säljs på nytt i samma butik. Om butiken säljer en använd produkt så kommer den flaggas som "Demo" eller dylikt till rabbaterat pris.

Själv var jag med om att Siba vägrade ta tillbaka ett par värdelösa hörlurar jag köpte där med invändningen att förpackningen var bruten. Men med en dubbelkoll på kvittot och en liten lur till konsumentverket så var det satt i sten att produktens reklamation inte påverkas av bruten förpackning - och dem tog senare då också emot och bytte ut produkten.

Konsumentverkets regler > Säljarnas ord.

Permalänk
Medlem

Gameshop.se köpvillkor är ett skämt.

Visa signatur

Samsung Odyssey G9 240Hz HDR1000 5120x1440 9900K 5,3GHz 1,335v adaptive Asus Z390-I
Asus RTX 2070 Dual EVO Advanced 8GB G.Skill Trident Z RGB B-Die 3200MHz CL16 2x16GB Samsung 970 Evo 1TB
Seasonic Focus Plus Gold 850W 2 x Dell U2715H Corsair K65 Speed SteelSeries Rival 500 Bose Companion 5
Secretlab TITAN 2020 SoftWeave Corsair H100i RGB Platinum Noctua NF-A12x25 x 4 PnP Neo G Mini GB4: 6869 CB15: 233

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av blade80
Snacka att göra en höna av en fjäder. Att vissa människor inte vet sina rättigheter är väl inte återförsäljarnas fel och vill man hävda sin rätt så gå man ju inte och frågar återförsäljaren om vad man har för rättigheter först å främst utan till konsumentverket. Inget konstigt med det.

Som sagt, en höna av en fjäder. Det blev ju inte ett sånt kraftigt efterspel eller protester heller

Och jag tycker du har fel, jag anser att det är skitallvarligt att återförsäljare och butiker inte har korrekta uppgifter på sin sida gällande vilka rättigheter deras kunder har. Bör t.om vara hyffsat kraftiga böter på sådant och konsumentverket borde ha en mall som butiker kan använda sig av.

För man skall inte behöva gå till konsumentverket för att få reda på vilka rättigheter man har som kund när man handlar.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Kazzee
Tycker det är tråkigt att såna här "undersökningar" har faktafel. Att Komplett skulle ha bristfälliga konsument-rättigheter är ren BS. De tar alltid emot varor som ångras köp på sålänge allt finns med och inte är skadat. Aldrig haft några som helst problem, om så inte varit fallet för väldigt länge sedan så är det inte så nu.

ok, så det faktafel och skitsnack för att du aldrig haft problem med komplett, skulle mer kalla det för godtycklighet från din sida, men gör såhär intervjua par tusen pers som handlat på komplett och skickat tillbaka varor, ställ frågor och skaffa info.

/Daniel

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Soulnut
Man får alltid lämna tillbaka en produkt även om man brutit förpackningen. Spelar ingen roll om produkten är trasig eller inte. Undantag är operativsystem osv. där man inte får bryta förpackningen (då man kan sno nyckeln).

vid köp på internett har man alltid en viss ångerrätt.
lägg märke till att när man köper i butik är det frivilligt för butiken att lämna ångerrätt

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Kazzee
Tycker det är tråkigt att såna här "undersökningar" har faktafel. Att Komplett skulle ha bristfälliga konsument-rättigheter är ren BS. De tar alltid emot varor som ångras köp på sålänge allt finns med och inte är skadat. Aldrig haft några som helst problem, om så inte varit fallet för väldigt länge sedan så är det inte så nu.

dom ger bristfällig information som kan leda till att konsumenter inte utnyttjar sin lagliga rätt. Att dom sedan följer lagen är ju bra men klagomålen handlade inte om det.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Leedow
Det är ju snarare Komplett som har ljugit för dig. Du har inte gjort något fel, skulle jag säga. Går säkert att ta upp det om du har bevis för det.

Jag har bra bevis så det skulle nog gå, men samtidigt vet jag inte om det är värt att bråka när prylen "bara" kostade 299:-, jag måste ju ändå betala returfrakt. Jag får sälja den vidare privat istället. Någon som är intresserad? Prima överspänningsskydd för ethernet (upp till gigabit), aldrig använd? Snälla? Med socker?

Det är dock väldigt bra att jag vet vad som gäller i framtiden, så jag kommer stå på mig om något liknande inträffar igen.

Självklart förstår jag att butiken inte vill ta emot en vara med öppnad förpackning eftersom de normalt inte kan sälja den igen till samma pris, men, tja, lag är lag.

Ibland kan jag tycka att konsumenten har lite väl stora rättigheter, och det finns många samvetsbefriade personer som missbrukar sin rätt. Å andra sidan finns det samvetsbefriade företag också...

Visa signatur

5950X, 3090

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av backfeed
Jag har bra bevis så det skulle nog gå, men samtidigt vet jag inte om det är värt att bråka när prylen "bara" kostade 299:-, jag måste ju ändå betala returfrakt. Jag får sälja den vidare privat istället. Någon som är intresserad? Prima överspänningsskydd för ethernet (upp till gigabit), aldrig använd? Snälla? Med socker?

Det är dock väldigt bra att jag vet vad som gäller i framtiden, så jag kommer stå på mig om något liknande inträffar igen.

Självklart förstår jag att butiken inte vill ta emot en vara med öppnad förpackning eftersom de normalt inte kan sälja den igen till samma pris, men, tja, lag är lag.

Ibland kan jag tycka att konsumenten har lite väl stora rättigheter, och det finns många samvetsbefriade personer som missbrukar sin rätt. Å andra sidan finns det samvetsbefriade företag också...

Ok. Jo, jag håller med dig. 299kr är inte direkt värt att bråka. Speciellt inte om returfrakten är ett måste. Personligen handlar jag aldrig på Komplett på grund av den höga fraktkostnaden. Dustinhome och webbhallen betalar frakten tillbaka också.

Du får ju däremot öppna varan för att kontrollera den, som vi har pratat om tidigare i tråden.

Inte för att detta hör till tråden men vad gör ett spänningsskydd för ethernet för nytta? Om man har ett för datorn så är det ju redan stopp där...? Eller använder du det mellan modem/väggen/ISPn och routern/datorn?

Visa signatur

ηλί, ηλί, λαμά σαβαχθανί!?