Citat:
Ursprungligen inskrivet av Tumnus
Om man ska få riktiga recenstioner ska man inte gå in på Tomshardware eftersom dom har en tendens att mixtra med sina test så att Intel får en fördel.
<ironi>Jag antar att man också bör nämna att både AnandTech och Bit-Tech också har ett Intel bias? Det sägs att Intel ger varje stor site på internet en miljon om månaden för att skriva bra recensioner om deras produkter och... umm... right?</ironi>
Om du kikar på kommentarerna för i princip alla recensioner så finns det fanboys från båda lägren som skriker "bias" (oftast från den sida som ligger under, självklart). Tyvärr misslyckas alla att egentligen påvisa denna bias; d.v.s. ha några uppbackande av siffror från andra stora siter som skulle tyda på att det finns ett systematiskt "fuskande" hos THG (eller någon annan).
Ja, det har förekommit fel i recensioner. Vissa siter har haft en större mängd sådana än andra (ingen bryr sig om fel från små siter heller; benchmarken ignoneras helt enkelt bara). Tillsammans med THG's storlek har dessa fel fått enorm "medialt"/"forum-mässigt" utrymme. Om man frågar en vanlig person varför denne tror att THG har ett Intel bias så är det mer ofta än inte att denne svarar något i stil med "för att alla andra säger så". Gräver man lite djuper så märker man att alla vägar leder till samma plats... eller rättare sagt... samma "felaktiga" review.
Man ska inte stirra sig blint på siffror från en enda källa, men i de allra flesta fallen är det siffror som lätt kan reproduceras, har reproducerats, och som inte skiljer sig nämnvärt från de "riktiga icke-biased siffrorna" (och därav är benchmarken från den stora sidan i sig egentligen inte biased heller; annat kan man självklart hävda om slutsatserna/kommentarerna i övrigt).
Recensenterna hos THG, AnandTech, Bit-Tech, X-bit labs, [H]ard|OCP är alla tyvärr inte lika vana med alla system och "max överklocknings" artiklar ska man ta med en nypa salt (om inte bara för att det är en stor spridning mellan en Phenom II X4 940 och en annan Phenom II X4 940... och likaså för i7 920-orna). Men detta påverkar inte att de allra flesta artiklar från de stora siterna är bra, oavsett om de kommer från THG, AT, BT eller något annan.
Bias är det först när någon medvetet ändrar någon fundemental förutsättning utan att explicit påpeka det. Som att gimpa ett system genom att köra single channel eller att installera "dåliga" drivrutiner (klassiskt att ha samma AMD/NVIDIA kort men installera olika versioner av AMD/NVIDIA's drivrutiner och sedan köra GPU tester). Eller att i smyg stänga av Hyper-Threading, Turbo Mode eller något sådant. Ingen seriös sida gör något sådant (längre?).
Citat:
Ursprungligen inskrivet av Tumnus
I7 är bäst när det kommer till tex. photoredegering pga. av sin sk. Multi threding som gör att 4 kärnor arbetar som 8 så jag skulle rekommendera I7 vilket jag inte gör ofta om du nu ska vara uppe vid 15k gränsen :).
*Host* Hyper-Threading.