Kontorsdator/mediacenter, max 5000:-
Det är dags att köpa ny dator och jag ska komplettera min laptop med en stationär dator. Jag har bestämt mig för att plocka ihop den själv då man får mest för pengarna på det sättet. Min budget för denna dator ligger på max 4500:-.
Lite snabbt vad den ska användas till. Detta kommer i första hand vara min "kontorsdator/arbetsdator" då jag jobbar hemifrån på deltid. Det blir alltså mycket användning av Office programmen, skype osv. Jag har också som krav att grafikkortet stödjer dubbla bildskärmar med upplösning på MINST 1680x1050 då jag kommer använda mig utav detta i jobbet.
Datorn ska också fungera som mediacenter då jag kommer streama mycket film och musik från den till min PS3. Den ska klara av att spela upp 1080p smärtfritt, samtidigt som man även kan använda datorn till annat, typ surfing/arbete vilket jag antar är det mest resurskrävande den kommer behöva utstå.
Vad jag behöver hjälp av er med är dator rekommendationer för MAX 5000:- med ovanstående användningsområden i åtanke. Budgeten avser bara själva datorn så glöm skärm, OS, tangentbord osv.
Här är ett paket jag själv byggde ihop:
Det jag främst undrar är om ni tycker detta är overkill för mina ändamål? Vad för slags dator krävs tex för att spela upp 1080p samtidigt som man surfar?
I mitt paket använder jag detta grafikkort. Jag funderar även på detta kort för dom kostar exakt lite mycket. Det som skiljer är att det första kortet har 512mb minne istället för 1gb men minneshastigheten ligger på GDDR2 1000mhz på 512mb minnet istället för DDR2 800mhz på 1gb minnet. Vilket kort är bäst?